İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Bağlantınız Güvenli Değil Hatası
Trendlerdeki Yazı

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası

Adsız

İnternet üzerinde web tarayıcımız ile gezerken bağlantınız güvenli değil hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu genel olarak erişim sağladığınız web sitesinin SSL sertifikası sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer uyarı bağlantınız gizli değil olabilir. Çoğu zaman bu hatayı göz ardı etmemeniz gerekir. Detaylıca bakalım…

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Nedir ?

Kullanılan tarayıcınız girdiğiniz web sitesinin bağlantısının, güvenli olmadığını gösteren bir mesaj ile sizi uyarmaya çalışmaktadır. Web üzerinden bir koruma sağlanmıyorsa, cihazınız bazı tehditlere maruz kalabilmektedir.

Tarayıcı, web sitesinin gizlilik ile ilgili standartlara uyup uymadığını ayrıca sunucuda ‘’ SSL ‘’ sertifikasını kontrol eder. Tarayıcınız sertifikada olmaması gereken bir şey ile karşılaşırsa, otomatik olarak siteye erişiminizi kısıtlamaktadır. Buda çoğu zaman ekranda bağlantınız güvenli değil hatasının ekranda olma sebebidir.

Çünkü sertifikaların olmaması, parola bilgileri, ödeme bilgileri vb. kişisel bilgileriniz için risk oluşturmaktadır. Bu hatayla karşılaşıyorsanız göz ardı etmemeniz önerilmektedir.

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Çözümü

Çeşitli tarayıcılarda bu hatayı onarmak için farklı adımlar izlenebilir. Genel olarak çözüm için denenmesi gerekenler şunlar:

1: Sayfayı Yeniden Yüklemek

İlk önce denemeniz gereken şey sayfayı tekrar yükleyerek kontrol etmektir. Çünkü bazen tarayıcılar zaman aşımı süresi, internet bağlantısı, yazım hataları vb. sebepler olabileceğinden bunu düzeltebilir.

2: Gizli Mod Kullanmak

Sorun devam ediyorsa, gizli mod kullanarak girilen web sitesine tekrar giriş yapmayı denemek olacaktır. Özellikle web sitesi ciddi bir güvenlik sorunu içeriyorsa, gizli mod kullanımında çalışmaması gerekir. Çünkü mod tarayıcı geçmişinizi ve önbellek geçmişiniz üzerinden bir kayıt yapmadan atlama imkanı sunmaktadır.

Bahsi geçen web sitesi hala bağlantı hatası veriyorsa, tarayıcı önbelleği temizlenmelidir.

3: Tarih Saat Kontrolü

Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarının doğru bir şekilde gösterdiğinden emin olun. Tarayıcının tarih ve saati ile eşleşme göstermezse SSL bağlantısı hatası meydana gelebilmektedir.

4: Tarayıcı Önbellek ve Çerez Temizleme

Çevrimiçi kullanım, bilgisayarda gereksiz veri toplar ve sabit diske depolar. Bilgisayar bu işlemleri gerçekleştirirken yavaşlar ve performansı düşebilir. Ayarlara giderek tarayıcı önbelleğini temizlemeyi denemeniz önerilmektedir.

5: Antivirüs Güvenlik Duvarı Kontrolü

Çoğu Mac ve Windows cihazları virüs koruma yazılımları üzerinde ağınızı geçersiz kılmaktadır. Yalnız hata bu sebeple kaynaklanıyorsa, tarama özelliği geçici bir durum için devre dışı bırakılarak test edilmelidir.

6: Sorun Devam Ediyorsa Dikkat Edin !

Aşamaların hepsini denediyseniz, hala bu uyarıyı alıyorsanız dikkat edin. Çünkü kişisel bilgileriniz veya ödeme bilgilerinizi riske atabilirsiniz. Bu risk yapmak istediğiniz işleme değmeyecektir. Özellikle erişim sağlamak istediğiniz adres güvenli olmadığı için  bu uyarıyı verdiğini unutmayın. Bu uyarıyı hiçbir koşulda atlamanız önerilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap