İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bitcoin Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin

Bitcoin Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

2008 yılında yaşanan büyük krizin hemen ardından, Satoshi Nakamoto takma adlı kişi Bitcoin’i geliştirdi. Başlangıç olarak yalnızca teknik yazılar paylaşıldı. 2009 yılında ise uçtan uca elektronik bir ağ sistemi olarak tüm halka açık olacak şekilde piyasaya sürüldü.

Günümüz finansal düzeni içinde bu kadar kısa sürede yükselişe geçmesinin ardından tamamen dağınık bir ağ yapısının bulunması yattı. Bitcoin ağ yapısında yapılan tüm işlemleri görmek mümkündü. Ancak bu işlemleri kimin yaptığı görülemiyordu. Blockchain ağında meydana gelen işlem tamamen zincir bir yapıya sahipti ve tüm işlemler birbirleri ile zincir olacak şekilde şifreleniyordu.

Başlarda insanlara garip bir durum gibi gelen bu serüven şimdilerde günümüzün en büyük gerçeği. En fazla 21 milyon adet olacak şekilde üretilen Bitcoin adresten adrese transfer imkânı sağlayan yapısı ile şu an finansal düzenini alternatifi olarak en çok tercih edilen takas sistemlerinden biri durumunda.

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’in en büyük avantajı kesinlikle iz sürülemez bir yapısı olmasıdır. Bunun yanında çökme ve enflasyon gibi risk unsurlarını da barındırmayan bir yapıya sahiptir. Klasik finans piyasalarında alışılmışın dışında Bitcoin ve bağlı olduğu Blockchain yapısında transfer ücreti gibi bir maliyet de söz konusu değildir. Sahip olunan Bitcoin tutarına herhangi bir banka ya da devlet ulaşmaz ve bu tutarın izini süremez.

Bunların yanın sıra Bitcoin’in bazı dezavantajları da bulunur. Bunların en başında genellikle kara para aklamakta kullanılmasın gelir. Ayrıca ticaretinin ya da hizmetin yasak olduğu ürünlerin alınıp satılmasında da bu kripto para birimi kullanılabilir.

Bitcoin Güvenli Midir?

Belli herhangi bir protokole ya da kuruma bağlı olmaması nedeniyle şu an mevcut sistem içindeki en güvenli para birimi Bitcoin’dir. Yapılan işlemlerin baştan sona şifrelenmesi ve zincir üstendeki işlemlerin tümden kayıt altına alınması güvenilirliğinin bir diğer kanıtıdır.

Belli bir merkezde toplanmaması, değerinin iki kere satılmasına olanak tanımaması ve farklı bilgisayarlar tarafından onay verilmeden işlemin gerçekleşmemesi nedeniyle güvenilirlik anlamında tüm etkenleri bünyesinde barındıran Bitcoin geleceğin para birimi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap