İlginizi Çekebilir
https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/10/Payfix-403-hatasi.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Güvenli mod
Trendlerdeki Yazı

Güvenli mod

hqdefault

Güvenli mod birçok farklı şekilde insanların karısına çıkmaktadır. Her işletim sisteminin kendine göre bir güvenli modu mevcuttur. Bilgisayar sistemlerinin ya da mobil cihaz sistemlerinin kendilerine ait ayrı ayrı güvenli mod sistemleri mevcuttur. Güvenli mod genellikle erişimi engelleyen bir moddur. Açıklayacak olursak, kullanıcı güvenli moda geçmesinin ardından bir farklı kişiye telefon ya da bilgisayarını vermesiyle o kişi sınırlı sayıda uygulamaya erişecek ve o sistemi sınırlı bir şekilde kullanacaktır. Bu mod sayesinde gizlenmek isteyen yani başkaları tarafından görülmesinin istenmediği herhangi bir uygulama ya da mesajlar gizlenerek birinci elden gizlilik sağlamak son derece mümkün bir olay olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra Android işletim sistemi ve Windows işletim sistemlerinin kendilerine ait olan özel güvenli modunundan bahsedeceğiz.

Güvenli mod Nedir?

Windows işletim sisteminde güvenli mod diğer işletim sistemlerine göre biraz farklı bir yapıya sahip, genellikle bilgisayarlarda kullanılan Windows işletim sisteminin güvenli modu kısaca, sorunları gidermeyi esas almaktadır. Güvenli mod, Windows’u temel bir durumda başlatmak için sınırlı sayıda dosya ve sürücü kullanır. Güvenli modda herhangi bir sorun yoksa, varsayılan ayarlar ve temel aygıt sürücüleri soruna neden olmaz. Windows’u güvenli modda gözlemlemek, sorunun kaynağını daraltmanıza ve bilgisayarınızdaki sorunları gidermenize yardımcı olabilir. Güvenli modun iki sürümü vardır: güvenli mod ve ağ ile güvenli mod. Ağ ile güvenli mod, İnternet’e veya ağdaki diğer bilgisayarlara erişmek için gereken ağ sürücülerini ve hizmetlerini ekler.

Android işletim sisteminde güvenli mod ise; dikkatsiz kurulum ve uygulamaların yanlış kullanımı işletim sistemine zarar verebilir. Bu hasar nedeniyle bazı sorunlar yaşanabilir. Bu durumda, bazen sistem otomatik olarak güvenli modu etkinleştirir ve bazı durumlarda kullanıcının kendisi tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Güvenli modu etkinleştirdikten sonra, telefon ekranının sağ alt köşesinde metin güvenli modu görünecektir. Güvenli modu aktif hale getirerek sorun yaratabilecek uygulamaları daha güvenli bir şekilde açabilir, güvenli mod benimsendiği için gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bunlar esas alındığında bu iki güvenli modun birbirinden oldukça farklı şekillerde çalıştığını ve farklı amaçlarla kullanıldıkları görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap