İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun haberleri ve yardım
 3. Reversi Akıl ve Zekâ Oyunu Nasıl Oynanır?
Trendlerdeki Yazı

Reversi Akıl ve Zekâ Oyunu Nasıl Oynanır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/10/Reversi-Akil-ve-Zeka-Oyunu-Nasil-Oynanir.jpg

Reverse; geri geri gitme ya da ters çevirme gibi anlamalara gelen İngilizce bir kelimedir. Oyun adını bu kelimeden almıştır. Reversi iki kişiyle birlikte karşılıklı oynanan, stratejik bir akıl ve zekâ oyunudur. Stratejik oyunlar; sadece hedefe ulaşmayı içermez aynı zamanda rakibin hamlelerini bozmayı ya da engellemeyi de içerir. Böylece oyun bir düşünme, planlama ve hesaplama oyununa dönüşür.

Reversi Oyun Kutusunun İçinde Neler Var?

Oyun kutusu içinde bir platform ve 64 adet yuvarlak pul bulunur. Bu platform ahşap ya da plastik olabilir. Platform üzerinde renk farklılıkları olmayan 8×8 olmak üzere toplam 64 adet kare bulunur. Genelde pulların kaymaması için her bir kare etrafı çevrilmiştir. Pulların bir tarafı beyaz diğer tarafı da siyahtır. Oyun bu pulların sürekli ters düz edilmesi üzerine kurgulanmıştır.

Reversi Oyunu Yaş Sınırı Kaçtır?

Genelde 6 yaş ve üzeri herkes için uygun olsa da bu kişiden kişiye değişebilir. Bazen daha küçük yaşlardaki çocukların da bu oyunu başarıyla oynadığı görülmektedir.

Reversi Oyununda Geçerli Kurallar

 • Oyunun başında her oyuncu rasgele 32 pul alır. Platformda yer varsa oraya dizer, yer yoksa önüne koyar.
 • Platformun tam ortasına siyah ve beyaz yan yana gelmeyecek şekilde 4 adet pul birbirlerine bitişik halde yerleştirilir. Yani siyah, beyaz, siyah, beyaz ortada kare şeklini alır.
 • Kimin hangi rengi alacağı konusunda kura çekilir.
 • Renkler belirlendikten sonra oyuna siyah rengi alan oyuncu başlar.
 • Siyah rengi seçmiş olan oyuncu önündeki 32 puldan siyah olan tarafları kullanacaktır. Beyaz rengi seçmiş olan oyuncu da pulların beyaz tarafını kullanacaktır.
 • Siyah rengi seçen oyuncu eline 32 puldan bir tane alır ve yerleştirdiği yeri asla unutmadan her defasında o pul ile yatay, dikey ve çapraz sıraları kontrol eder. Elindeki siyah pulu öyle bir yere yerleştirmelidir ki, o siyah pul ile bu hizalardaki başka bir siyah pul arasında kalan beyaz pullar siyah renge dönüştürülür.
 • Aynı şekilde sıra beyaz renge geçer ve o da beyaz pulu öyle bir yere yerleştirilmelidir ki yatay, dikey ve çaprazındaki o beyaz pul ile diğer beyaz pul arasındaki tüm siyah pulları beyaz tarafına çevirir.
 • Oyuncular pulları diğer pullardan uzak bir kareye yerleştiremez. Mutlaka dikey, yatay ve çapraz olarak rakip renkteki pulları kendi rengine çevirecek yakınlıkta yerleştirmek zorundadır.
 • Pul çevirme durumu olan bir hamle varken, pul çevirme durumu olmayan bir hamle yapamaz.
 • Eğer hamle durumu yoksa “pas” der ve hamle sırası rakibe geçer.
 • Oyuncu ters çevirmesi gerektiği tüm pulları görememişse rakibi onu uyarmalıdır. Uyarmadığı takdirde oyun devam eder herhangi bir değişiklik yapılmaz.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Bu şekilde eldeki tüm pullar platforma yerleştirilir. Pullar ya da iki oyuncunun da hamleleri bitene kadar oyun devam eder. Aksi takdirde oyun biter.

Her oyuncu platform üzerindeki kendi renginden olan pulları sayar, en çok pulu olan oyunu kazanır.

Reversi Oyunun Ortalama Oynama Süresi Kaç Dakika?

Oyun, çok hızlı oynandığı takdir de 10 dakika içinde bitebilecekken genelde 30-40 dakika civarında sürmektedir.

Taktikler

 • Pulları yerleştirirken daha çok köşeleri kapacak şekilde strateji geliştirin. Böylece rakibin sizin pullarınızı çevirme imkânı azalacak.
 • Oyunda rakibin pullarının fazla olması sizi umutsuzluğa sevk etmesin. Oyunu asla bırakmayın, son ana kadar kimin kazanacağı belli olmayabilir.

Satranç kadar düşünme ve hesaplama gerektiren Reversi oyunu aile ve arkadaşlar ile oynanacak güzel ve heyecanlı  oyunlardan biri olma özelliğini koruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap