İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji haberleri
  3. Rusya Ukrayna Savaşı Oyun Sektörüne Yansıdı: Epic Games, Activison Bizzard ve EA Games Rusya’daki Satışlarını Durdurdu
Trendlerdeki Yazı

Rusya Ukrayna Savaşı Oyun Sektörüne Yansıdı: Epic Games, Activison Bizzard ve EA Games Rusya’daki Satışlarını Durdurdu

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/03/Rusya-Ukrayna-Savasi-Oyun-Sektorune-Yansidi-Epic-Games-Activison-Bizzard-ve-EA-Games-Rusyadaki-Satislarini-Durdurdu.jpg

Rusya Ukrayna savaşı hız kesmeden sürüyorken pek çok ekonomik yaptırım kararı alındı. Tüm bunlar yaşanırken oyun sektöründe de değişiklikler yaşandı. Epic Games attığı tweette Rusya’ nın müdahelesine tepki olarak Rusya ile ticareti durdurduğunu açıkladı. Ancak bu durumun önceden oluşturulan Rus hesaplarını etkilemeyeceğini bildirdi. Ayrıca “Özgür dünyada tüm diyalog hatlarının açık tutulması” konusuna vurgu yaptı. Bu yaptırım kararı oyun sektöründe bir ilk değil. Bilindiği gibi Rusya Ukrayna savaşı sonrası Microsoft ve EA Games gibi kuruluşlar da Rusya aleyhine kararlar aldı.

Activison Bizzard Rusya’ ya Yapılan Satışları Durduruyor

Activison Bizzard başkanı Daniel Alegre, çalışanlarına 5 mart tarihinde bir mektup yolladı. Bu mektupta Rusya’ya yapılan satışların askıya alınacağını belirtti. Activison Bizzard’ ın bu hamlesi, şirketin temel odağının abonelik ücretleri olduğu kanısını kuvvetli yapıyor. Çünkü şirketlerin bu tutumları büyük ölçekte tekli satın alımları etkileyecek düzeyde. Call Of Duty Warzone gibi oyunlar yakın zamanda abonelik sistemine geçti.

Rusya’ya yaptırım uygulayan şirketlerin başında gelen EA Games, sanal paralar dahil olmak üzere içeriklerinin Rusya ve Belarus’ tan çekileceğini açıkladı.

Oyun Şirketlerinin Amacı Abonelik Sistemini Güçlendirmek

Şirketlerin çoğunda olduğu gibi EA Games de yaptırımlarının arka bahçesi olarak görülebilecek adımlara imza attı. Pazardaki payını kaybetmek istemeyen kuruluşlar abonelikler çağını başlatmak istiyor. Önceden oyunu satın alan Rus oyuncular erişime devam edebilecek. Bu da oyuncuların sistemde tutulmasının koşulunun abonelik olduğu sonucuna götürüyor. Halihazırda Gamepass gibi abonelik sistemlerinin tercih edilmesi bunun başka bir göstergesi.

Yorum Yap

Yorum Yap