İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Sayısal Fotoğraf Makineleri Nelerdir? DSLR Makinelerin Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Sayısal Fotoğraf Makineleri Nelerdir? DSLR Makinelerin Özellikleri

798dd37d-b033-4e5a-bf3d-4462ae3ea937

Sayısal Fotoğraf Makineleri Nelerdir? DSLR Makinelerin Özellikleri

Fotoğrafın görsel kültür ve toplumsal hafıza üzerindeki etkileri, icat edildiği ilk günden bu yana devam etmektedir. Fotoğraf 19. Yüzyılda icat edildiğinde fizik ve kimya biliminin yardımını alıyordu. Çekim işleminin ardından fotoğrafın görüntü olarak ortaya çıkarılması için gereken bir takım kimyasal süreçlere gereksinim duyuluyordu. Özellikle karanlık odada işleme tabi olmayan bir fotoğrafın görüntü olarak varlığından söz etmemiz pek de mümkün değildi. Sayısal fotoğraf makinelerine giden yolu, teknolojide meydana gelen ilerlemeler kolaylaştırdı. Sayısal fotoğraf makineleri geleneksel fotoğraf makineleriyle benzer özellikler göstermesine rağmen birkaç noktada farklılıkları da vardır. Geleneksel makinelerdeki filmlerin yerini sayısal makinelerde algılayıcılar alır. Geleneksel yöntemlerde kimyasal işlemler de işin içine girerken sayısal fotoğraf makinelerinde her şey elektronik olarak yapılır.

Sayısal fotoğraf makineleri çeşitleri şunlardır: Cep telefonları, değişebilir objektifli refleks olmayan fotoğraf makineleri, DSLR dediğimiz digital single lens reflex makineler, basit makineler ve elektronik bakaçlı makineler olarak adlandırılabilir. 

DSLR makineler elektronik ortamın imkanlarıyla görüntü oluşturmaya olanak tanıyan, istendiğinde manuel kullanıma da izin veren makinelerdir, Digital Single Lens Reflex makineler olarak da adlandırılırlar. Bu makinelerin belirgin bazı özellikleri ise şunlardır. 

Bakaçlarının optik oluşu sayesinde net ve aynı zamanda parlak görüntülü bir ön izleme şansı verir.

Değişebilir objektif yapıları bulunur.

Ön izlemede ayna ve prizma sistemi kullanılır.

Kompakt makinelere göre sensor boyutları büyüktür. Bu sebeple çoğu profesyonel fotoğrafçının tercih sebebi olurlar. Sensor görüntünün üzerine düştüğü, piksellerden oluşan bir çeşit duyarlı katmana verilen isimdir. Fotoğrafın basılması gerekli olduğunda sensor çözünürlüğü de önem kazanır.

SLR makinelerle aynı yapıda oldukları için genelde SLR makinelerde kullanılan objektiflerle uyumlu olurlar.

DSLR adı verilen yapılar objektiften ayrı yapılardır. DSLR, gövdede yer alan sisteme verilen isimdir.

DSLR makineler bir çeşit bilgisayar sistemi gibi düşünülmelidir.

Bazı DSLR makinelerin canlı ön izleme (Live view)özelliği bulunur. Optik bakaç yerine makinenin arkasındaki LCD ekrandan konu izlenebilir.

Telefon kameraları gün geçtikçe geliştikçe normal kameralara ilgi azalmış gibi duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap