1. Ana Sayfa
  2. Android yardim
  3. Xiaomi Hoparlör Arızası
Trendlerdeki Yazı

Xiaomi Hoparlör Arızası

images-2-3

Xiaomi telefonlarda meydana gelen arızalardan bir taneside hoparlörler den ses gelmemesi.Bu yazımızda Xiaomi’nin hoparlör sorunlariyla ilgili yardımcı olmaya çalışacağız.Hoparlörlerden ses gelmesinin nedenlerini aşağıda sıralayalım.

Nem ve sıvı temasları sonucunda hoparlör de oksitlenme meydana gelmesi.

Telefonun yere düşmesi sonucunda oluşan darbeye dayalı hoparlör parçasının hasar görmesi.

Toz yada kir sonucu hoparlör deliklerinin tikanmasi.

Telefon içinde oluşan kısa devre yada şarja takılı sırada elektriğin gidip gelmesi hoparlör devresinin zarar görmesi.

Olarak değerlendirilebilir.

Xiaomi Hoparlör Arızası

İkinci Hoparlör’den Ses Gelmiyor

Yazımıza devam etmeden önce Xiaomi model telefonların alt kısmında iki adet hoparlör çıkışı var gibi görünür,aslında bunlardan bir tanesi hoparlör diğer kısmı hoparlör görünümlü mikrofondur.Sesin karşıya gitmesini sağlar. Sağ kısım ise hoparlör görevi görür. Bu sebeple hoparlör açtığınızda sol kısımdan ses gelmez.

Telefonlar konuşurken karşı taraftan sesin geldiği bir ikinci hoparlör de mevcuttur. Telefonunuzu elinize aldığınızda altta bulunan hoparlör arama yapıldığında, müzik çaldığında ve benzeri durumlarda devreye girer. Telefonla konuşurken kulağınızın yakınlaştığı ve karşı taraftan sesin geldiği hoparlöre iç kulaklık hoparlörü adı verilir. Alt hoparlör de yaşanan arızalar buradaki parçada da yaşanabilir.

Xiaomi Hoparlör Arızası

Peki Sorun Hangi Parçada?

Buraya kadar verdiğimiz bilgilerden yola çıkacak olursa eğer telefonun alt kısmında sol deliklerden ses gelmiyor ise herhangi bir sorun yok demektir. Sağ kısımda bulunan alandan ses geliyorsa hoparlör sorunsuz bir şekilde çalışıyor demektir. Oradan ses gelmiyor ise ya da cızırtılı, kısık sesler geliyorsa bazı sorunlar yaşanıyor olabilir.

Telefonla konuşurken karşı tarafın sesi gelmiyorsa iç kulaklık hoparlöründe arıza olabileceğini söylüyebiliriz.

Kendi Başınıza Yapabilecekleriniz

Eğer telefonunuzun garantisi yok ise ve elektronik bilginiz varsa yedek parça alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.Yada iyi bir teknik servise telefonu teslim ederek telefonun daha fazla zarar görmemesi için işi bilen bir ustaya yaptırabilirsiniz.

Xiaomi Hoparlör
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.