İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Ağda Kayıtlı Değil Hatası – Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Ağda Kayıtlı Değil Hatası – Çözümü

images

Ağda kayıtlı değil hatası genel olarak Android işletim sistemine sahip telefonlarda ortaya çıkan bir sorundur. Sorunun bugüne kadar kesin bir sebebi açıklanamamıştır. Neden kaynaklandığı belli olmayan bu arızanın çözümü oldukça basit yöntemlerle çözülebilmektedir. Üstüne üstlük telefonunuza format atmanız gerekmez.

Ağda kayıtlı değil hatası Çözümü

Ağda kayıtlı değil sorunu sebepsiz olarak nitelendirilse de ağın baz istasyonundan aniden kopması veya anlık ağdan çıkma şeklinde reaksiyonlar mevcuttur. Sorun ise mobil verinin açılması ile ortaya çıkmaktadır. Telefondan mobil veri açıldığında hat kendini ağdan atar ve ağa ulaşılamıyor gibi ünlem işareti verir. Eğer ki arama yapılmak istenirse o zaman ağda kayıtlı değil hatası karşınıza çıkacaktır.

Sorunun giderilmesi için üç adet yöntem vardır. İlk ikisini kendi başınıza kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak üçüncü yöntem için bir telefoncuya gitmeniz şart olacaktır. İlk yöntem de sim kartınızı çıkartıp yerine düzgünce ve doğru bir biçimde tekrar koymanız olacaktır. Sim kartı yamuk yada tam oturmamış ise kayma yapar ve ağda kayıtlı değil hatası verme olasılığı yüksektir. Bu yöntem arkası kapaklı yada arka kısmı açılabilen telefonlarda daha sık uygulanmaktadır. Ancak elbette sim kartının yandan girişi olan telefonlar için de kayma söz konusu olabilir. Hiçbir işlem yapmadan sim kartın kontrol edilmesi daha uygun ve akıllıca olacaktır. Ardından ikinci yönteme gelirsek; telefondan ayarlara girin. Oradan bağlantılar kısmına dokunun ve açılan kısımda aşağıya inin. Mobil ağlar butonuna tıklayın ve o kısımdan da şebeke moduna girmelisiniz. Bu kısım önemlidir çünkü mobil ağların yönetildiği bölüm olarak geçer.

Akıllı telefonunuzu otomatik bağlantıdan çıkarmanız sorunun giderilmesi açısından önem arz eder. Öncelikle sadece 3G yazan butona dokunun. Bazı telefonlarda isim farklılığı olabilir. Sadece gsm yada yalnızca gsm gibi ifadeler yer alabilir. Bu aşamada sadece 3G yazılı kısmı seçmeniz önemlidir. Ardından alt kısımda yer alan ağ operatörlerine dokunmalısınız. Hemen ardından ağ ara kısmına basın ve telefon sizin için bir ağ arasın. Aramadan sonra kullandığınız operatöre bağlı olarak çıkanlardan birini seçin. Ağ üzerine kaydedildi yazısı ile karşılaşacaksınız.

Ancak yukarıda adı geçen yöntemleri deneyip çözüme kavuşamadıysanız büyük ihtimalle IMEI’niz çalışmıştır. Bunun için bir telefoncuya gidebilir yada IMEI sorgulama yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum Yap