İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Vitamin Kullanımının Zararları
Trendlerdeki Yazı

Vitamin Kullanımının Zararları

vitaminler-sozcu.com__16_9_1526628491

Vitaminler doğal besinler ile ya da dışarıdan temin edebileceğimiz vitamin takviyeleri gibi yollarla alabileceğimiz; hücrelerimizin yenilenmesine ve enerji üretimine yardımcı olan temel maddelerdir. Vücudumuzun sağlığını devam ettirebilmesi için gerçekleştireceği çeşitli tepkimelerde çeşitli vitaminlere düzenleyici olarak görev yapması için belli miktarda gereksinim duyulur. Bu sebeple sağlıklı bir bedene sahip olmak için günlük olarak ihtiyacımız olan vitaminleri almamız gerekir.

Vitaminler vücudumuz için çok sayıda fayda sağlarlar. Bunlar arasında vücutta metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışmasını, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamasını ve enfeksiyonlara karşı koruyuculuk sağlamasını sayabiliriz. Yani vücudun çalışmasına ve işleyişine katkı sağlarken hastalıklardan korunmamıza da katkı sağlayan önemli maddelerdir diyebiliriz.

Vitaminlerin suda çözünenler ve yağda çözünen vitaminler olarak iki ayrı gruba ayrıldığını söylememiz gerekir. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir ve aynı zamanda vücudumuzda depolanabilme özelliği gösterirler. Suda çözünen vitaminler ise B ve C gibi vitaminlerdir aynı zamanda vücudumuzda depolanmadığı için sıklıkla alınması gerekir.

Elbette ki sağlığımız için vitaminlere ihtiyaç duyarız. Ancak bu kadar faydanın yanında da maalesef vitaminlerin yanlış ve gereğinden fazla alındığı takdirde sağlığımız pek çok olumsuzluğa sebebiyet verebileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Vitamin Kullanımının Zararları Neler

Çoğu insan vitamin kullanımının zararları hakkında bilgi sahibi değildir ve vitamin kullanımının zararları olmayacağı düşüncesi ile hataya düşer. Vitaminlerin yeteri miktarda alınması gerekirken ihtiyaç duyulduğundan az alındığında vücut için pek çok olumsuzluk ile karşılaşılabileceği de bilinen bir gerçektir.  Bununla beraber vitaminlerin ihtiyaçtan az alındığı zaman karşılaşılan problemler olduğu gibi gereğinden fazla alındığında da sağlığımız için ciddi bir sakınca doğar. Ancak vitaminler vücudumuz için vazgeçilmez derecede önemli maddeler olsa da aşırı dozda ya da yanlış kullanımı sebebi ile sağlığımıza çeşitli olumsuzluklar getiririr. Dolayısı ile vitamin kullanımının zararları ile karşılaşmak mümkündür ve bu konu ciddi bir bilinç gerektirir. Uzmanlar özellikle vücut için gereksiz derecede fazlasıyla karşılaşılabilecek vitamin kullanımının zararları konusununönüne geçilemeyecek problemlere sebebiyet verebileceğini söylemektedir.

Vitamin kullanımının zararları hakkında şunlardan bahsedebiliriz:

  • Özellikle yağda çözünen vitaminler kalp, karaciğer ve böbrek gibi önemli organlarımıza zarar verebilir.
  • Cilt sağlığı bozulabilir ve ciltte kuruluklar görülebilir.
  • Özellikle D vitaminin gereğinden fazla alınması vücudun susuz kalması, kas ağrıları ve kaslarda güçsüzlüğe sebebiyet verirken baş ağrısı gibi çeşitli problemleri de beraberinde getirebilir.
  • Fazla alınan vitaminler böbreklerde taş oluşumuna ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir.
  • Yine fazla vitamin kullanımının zararları arasında mide ve sindirim sistemine ciddi zararlar verebileceğini de belirtmek gerekir.

Vitamin Takviyeleri Nasıl Kullanılmalı

Vitamin takviyeleri doğal besinlerle karşılayamadığımız vitamin ihtiyacını karşılamak için destekleyici ürünler olması ile bilinir. Ancak vitamin kullanımı konusunda da bir hekime danışmanın önemi oldukça büyüktür. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler ve gerekli olan doz bireyden bireye farklılık gösterebilir. Aynı zamandan güvenilir olarak temin ettiğimiz vitamin takviyeleri üzerlerinde çeşitli ibareler ile günlük alınması gereken dozu gösterir ve bu da bize bu konuda yardımcı olabilir. Bunun yanında aslında mevsimine uygun olan sebze meyveler ve çeşitli hayvanlar ürünler le desteklediğimiz yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni sayesinde ihtiyaç duyduğumuz tüm vitaminleri rahatlıkla karşılayabiliriz. Genellikle en çok tavsiye edilen de bu şekilde doğal yollardan vitamin almaktır ancak bu noktada ihtiyaç duyulduğu takdirde doğru miktarda ve güvenilir bir yerden temin edeceğimiz vitamin takviyeleri de her zaman doğru kullanım ile destekleyici ve yarar sağlayıcı olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap