İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. CAPTCHA Nedir? CAPTCHA Sorunu Çözümü
Trendlerdeki Yazı

CAPTCHA Nedir? CAPTCHA Sorunu Çözümü

image_captcha_example

CAPTCHA, bir web sayfasına kayıt olurken yada üyelik işlemlerinde, hesap girişlerinde karşımıza çıkan bir güvenlik çalışmasıdır.

CAPTCHA Nedir?

CAPTCHA Nedir, açılımı (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart). Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilmiş bir güvenlik doğrulama projesidir. Projenin görevi bilgisayarlar ve insanların davranışlarını biribirinden ayırt edilmesidir. Daha çok ayırt yapmanın zor olduğu alanlardan birisi olan web ortamında kullanılmasıdır.

Bu projenin genellikle kullanıldığı alanlardan biriside web sayfalarıdır. Bir siteye üye olurken üye olacak kişiye bir resim üzerinde yazan sözcüğü girmesi istenir. Buradaki amaç resimdeki sözcüğün insan tarafından okunabilecek olması, bilgisayar programları tarafından okunmasının zor olan bir sözcük oluşturmasıdır. Bu proje ile bilgi girişlerinin kötü niyetli kişilerin otomatik programlarla yapılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

CAPTCHA Sorunu Çözümü

Üyelik yada profil girişlerinde hatalı giriş yaptığınızda google otomatik olarak karşınıza bir CAPTCHA güvenlik resmi çıkarır. Resmi göremiyor yada okumada güçlük çekiyor iseniz yeni bir güvenlik resmi için sayfanızı yenileyebilirsiniz.

CAPTCHA, genel olarak güvenlik için resim kullansa da, görme engelli kişiler içinde sesli güvenlik sürümleri de mevcuttur.

  • IP adresinizi kontrol ediniz
  • VPN kullanıyorsanız kapatınız
  • Bilinmeyen proxy sunucularını kullanmayınız
  • Google genel DNS kullanın
  • Otomatik sorgular göndermeyin
  • Kötü amaçlı yazılımları ve tarayıcı uzantılarını kontrol edin
Yorum Yap

Yorum Yap