İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. American Megatrends Hatası
Trendlerdeki Yazı

American Megatrends Hatası

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/11/American-Megatrends-Hatasi.png

Çoğu kişi bilgisayarını açarken, American Megatrends hatası ile karşı karşıya kalmaktadır. Can sıkıcı olan bu hata kodunun giderilmesi için uygulanması gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımlardan kısaca bahsetmeden evvel, problemin hangi etkenden dolayı ortaya çıktığını tespit etmek oldukça önemli bir husustur.

Bilgisayarınızı açarken karşılaştığınız bu sorunun sebepleri şu şekildedir:

1-Hard diskine bağlı olarak ortaya çıkabilir: American Megatrends hatası eğer hard diskine bağlı olarak ortaya çıktıysa, büyük ihtimal bilgisayarınız Hard diskinizi görmüyor demektir. Bu durumun birden fazla nedeni bulunur. Örneğin; Hard diskiniz bozularak işlevini yitirmiş olabilir ya da diskinize bağlı bulunan kablo yerinden oynayarak çıkmış olabilir. Bu sebeple bilgisayar kasanızı açarak mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir.

2-RAM hatasından kaynaklanabilir: Eğer bilgisayarınız açılıyor iken, American Megatrends yazısına takılı şekilde kalıyorsa büyük ihtimalle RAM’lerde sorun var demektir. RAM bulunduğu yerden tamamen çıkmış ya da bozulmuş olabilir. Durum RAM’den kaynaklanıyorsa yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak bilgisayarınızı kapalı duruma getirin,
  • Hemen ardından elektriği kontrol ederek kestiğinizden emin olun,
  • Sonrasında ise, kasanızı dikkatli şekilde açarak içerisinde bulunan RAM’i özenle çıkarın,
  • RAM’i dikkatli biçimde çıkardıktan hemen sonra, yuva kısmına yeterli şekilde kuru hava üfleyerek tozlardan temizlenmesini sağlayın (Ayrıca bu işlemi yaparken bilgisayar içine kesinlikle sıcak hava tutmayın. Aksi takdirde yer alan bütün parçalar zarar görerek bozulabilir.)
  • Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra RAM’i tekrardan yuvaya takın,
  • RAM’i yuvaya taktıktan sonra bilgisayarınızı açarak American Megatrends hatası alıp almadığınızı kontrol edin.

3-BIOS pili sorunundan kaynaklanabilir: American Megatrends hatası nedir ve nasıl çözümlenir bahsetmek gerekirse, son adım olarak; bu durumun BIOS pili sorunundan kaynaklanarak bu duruma yönelik adımları takip etmek gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Yukarıda bahsedilen adımları tamamladıktan sonra sorun devam ediyorsa son ihtimal olarak, BIOS pilinin bitmiş olabileceği akla gelmelidir.

BIOS pili, anakart üzerinde yapmış olduğunuz bütün ayarları en ince ayrıntısına kadar kaydederek hafızasında tutar. Eğer BIOS pilinizin bittiğinden şüpheleniyorsanız İnternet üzerinden ya da çevrenizden bulunan bir bilgisayarcıya giderek BIOS pili temin edip, bilgisayarınıza takabilirsiniz.

Fakat bu sorun yukarıda yer alan etkenler dışında daha birçok sebepten dolayı da meydana gelebilir. Örneğin; bilgisayarınıza takmış olduğunuz bir aygıtın çalışmaması halinde (mouse, klavye vb.) ya da kablolarını taktığınız soketin bozuk olması durumunda da bu problem ile karşılaşmak mümkündür.

American Megatrends hatası çözümü için yukarıda verilen 3 adımı uyguladıktan sonra, sorun hala devam ediyorsa mutlaka uzman desteği almak daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap