İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. BİLGİSAYARLARDAKİ DLL HATASI VE ÇÖZÜMÜ!
Trendlerdeki Yazı

BİLGİSAYARLARDAKİ DLL HATASI VE ÇÖZÜMÜ!

8d3701de8ce8554bd308573c2dbf10d3

DLL hatası can sıkıcı ve başbelası bilgisayar hatalarından biridir. Çözümünü bilen kişi için bu sorun neredeyse hata bile değildir. Çözümü basit ve sorunsuz olan bu hata bir kere düzeltildikten sonra silinmediği sürece tekrarlama gibi bir durum meydana gelmiyor. Pekiyi bu sorunun nedeni nedir?

DLL HATASI NEDİR?

DLL hatasının nedeni kısaca bilgisayarınızdaki herhangi programın çalışması için gerekli DLL türündeki dosyanın bulunmamasıdır. Bu hata genelde indirilen oyunlarda veya programlarda görülür. Bazı virüs veya zararlı uygulamalar, bilgisayarınızda kendiliğinden bulunan (örn; “Paint” uygulaması gibi) uygulama ve dosyalara zarar vererek DLL hatası ve çeşitli bir sürü hata vermelerine sebep olabilir. Bu hatayı daha iyi anlamak adına şu şekilde açıklamak veya daha doğrusu benzetme yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Bir oyun beğendiniz ve internet üzerinden oyunu indirdiniz, dosyaları mevcut ama “Setup” yani kurulum dosyası yok. Oyun hazır ve inmiş olsa bile kurulumu olmadığı için oynayabilmeniz söz konusu olmayacaktır. DLL hatası da aynen buna benzer bir hatadır. Program veya oyun yüklüdür, ancak çalışmasını gerektiren 1 MB’dan bile daha küçük boyuta sahip bir dosyanın bulunmamasından kaynaklanır.

DLL HATASI ÇÖZÜMÜ!

DLL hatası aldığınız zaman çözümü için hangi DLL hatasını aldıysanız onu varsayılan tarayıcınız üzerinden indirmeniz gerekir. Örnek olarak bilindik bir DLL hatası olduğundan “xinput1_3.dll” hatasını ele alacağız. İndirdiğimiz klasörü veya “Winrar” yüklüyse winrar dosyasını açalım. İçindeki xinput1_3.dll dosyasını masaüstüne atalım. Ardından sistemimiz 32 bit işletim sistemine sahipse, verilen ilk konuma DLL türündeki dosyamızı atalım. Eğer sisteminiz 64 bit işletim sistemine sahipse verilen iki konumun içine DLL dosyamızı sürükleyip atıyoruz ve yönetici izni isteyecektir izni veriyoruz.

32 BİT SİSTEME SAHİP OLANLAR BU KONUMA:

  • l Yerel Disk (C): \ Windows \ System32

64 BİT SİSTEME SAHİP OLANLAR BU KONUMLARA:

  • l Yerel Disk (C): \ Windows \ System32
  • l Yerel Disk (C): \ Windows \ SysWOW64

Aldığınız DLL hatası dosyasını indirin ve sisteminiz hangisiyse ona göre verilen konumlara dosyayı sürükleyip bırakın. İşte çözümünü bilmeyen bir kullanıcı için karmaşık ama bilen bir kişinin ise hata bile olarak görmediği DLL hatasının çözümü bu şekildedir.

Yorum Yap

Yorum Yap