İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Öneri ve Tavsiye
  3. BİLGİSAYAR KASMA VE DONMA SORUNU!
Trendlerdeki Yazı

BİLGİSAYAR KASMA VE DONMA SORUNU!

a1f38f258ee5b0994a56bbe3da4c3c41

Bilgisayar kullanan herkesin bir zaman sonra %100 başına gelen bilgisayar kasma sorunu, bilgisayara aşırı yüklenilmesi sonucunda ortaya çıkar. Yani bilgisayarınıza çok fazla program veya oyun indirmeniz, sisteminiz iyi olsa dahi internet üzerinden çeşitli yollarla bulaşan virüsler nedeniyle zamanla bilgisayarınızın ömrünü kısaltacaktır. Doğal olarak bilgisayar, hem virüslerin verdiği zararla hem de aşırı yüklenme sonucu çökme gibi durumlar altında kalacaktır. Her zaman bilgisayar tabiri caizse iflas etmese de karşınıza muhakkak “Bilgisayar kasma ve donma sorunu” ortaya çıkacaktır.

Bilgisayar Kasma ve Donma Sorunu Neden Olmaktadır?

Bilgisayarlar her zaman yanlış kullanımdan veya virüslerden dolayı kasma ve donma sorunu gibi durumlar altında kalmaz. Bu can sıkıcı sorunun bir başka nedeniyse, bilgisayarın uzun süre kullanılması ve artık ömrünün dolmasıdır. Bunun yanı sıra kasma sorununa yol açan bir diğer durum, sisteminizin düşük olması ve bilgisayarınızdaki herhangi bir parçanın artık işlevini yitirmeye başlamasıdır. Ayrıca fazla söz edilmeyen bilgisayar temizliği göz ardı edilen bir konudur. Özellikle bilgisayarcılar ellerine donma sorunuyla gelen bilgisayarları ilk olarak parça takviyesi veya onarımı yapmadan sadece temizler. Bilgisayarınızdaki tozlar o kadar ciddi sorunlara yol açabilir ki bilgisayarın çökme sebebi bile olabilir. Bu durum en çok uzun süredir kullanılan bilgisayarlarda görülür. 2 ayda bir masaüstü kullanıyorsanız kasanızın içini açıp sisteme zarar vermeden detaylı temizlik yapmanız, bilgisayarınızın performansını %100 oranında arttıracak ve daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. Eğer dizüstü kullanıyorsanız bilgisayarınızın içini açmanız daha zor olduğundan işi bilen birisinden yardım alarak temizliğini yapmanızda fayda var. Zamanla ömrü dolan eski bilgisayarlarınıza sizin işinizi görecek ve gerekli olan parça takiyelerini yaparak neredeyse çöp diye baktığınız bilgisayarınızı canlandırabilirsiniz.  

Bilgisayarları zararlı eklentiler ve uygulamalardan korumak için genelde virüs programları tercih edilir, ancak virüs programları da virüs olabilir. Bu nedenle crack işlemi yapılmış virüs programları ve yayıncısı belli olmayan virüs programları tercih edilmemelidir. Virüs programı edinmek istiyorsak ücretini ödeyip yasal şekilde kullanım gerçekleştirmemiz en güvenli yol olacaktır. Windows 10 işletim sistemine sahipseniz virüs programı kullanmanız açıkcası çok fazla katkı sağlamayacaktır. Windows 10’un kendi güvenlik duvarı, gereken işlemleri doğru bir şekilde zaten yapmaktadır. Size kalan sadece bilgisayar kullanımını doğru bir şekilde bilmek oluyor. Zaten bilgisayar kullanımı konusunda kendinizi geliştirdiğiniz takdirde virüs bulaşma gibi bir durumla karşılaşmayacaksınız. Çünkü nereden ve nasıl bilgisayara zararlı yazılım bulaşacağını kavramış olacaksınız. Bu çözümlere ulaşmak için üst düzey eğitimler almanız gerekmiyor. Aksine çok basit bir şekilde kendiniz Youtube aracılığıyla videolu eğitim alarak veya makale okuyarak bilgisayar kullanımı hakkında temel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap