İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Buderus 6A Hatası ve Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Buderus 6A Hatası ve Çözümü

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/01/buderus-6a-hatasi.jpg

Kışın da gelmesi ile kombiler artık daha sık kullanılmaya başlandı. Havaların soğuması ile kombilerin üzerine düşen yük arttı. Kombilerin aktif olarak kullanılmaya başlanması da bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kış aylarının ortasında oluşan hatalar da hayatın akışını olumsuz olarak etkilemeye başladı. Bu nedenle oluşan hatalara evde kısa sürede çözüm üretmek önem taşımaktadır. Bazı sorunlar tüketici tarafından çözülemeyecek olsa da bazı sorunlar çözülebilir. Peki Buderus 6A hatası nedir? Bu sorun servis çağrılmadan çözülebilir mi?

Buderus 6A Hatası

Buderus kombilerde meydana gelen 6A hatasının sebebi doğalgaz sorunudur. Kombi doğalgaz alamıyorsa bu durumda 6A hatası vererek durumu size bildirir. Tabii ki doğalgaz olmamasının birçok nedeni olabilir. Bunların arasında kombiye gelen kısmın vanasının kapalı olması, gerçekten evde doğalgaz bulunmaması veya kombide meydana gelen arızalar bu nedenlerin başında gelir. Peki, Buderus 6A hatası nedir?

Buderus 6A Hatasının Çözümü

Bu hatanın yukarıda belirttiğimiz gibi birçok nedeni olabilir. Bu nedenle çözüm yolu da soruna göre değişiklik gösterebilir. Bu bağlamda 6A hatası ile karşılaşırsanız aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz;

  1. Ev dışında yer alan ana vanayı ve kombiye bağlı olan daha küçük vanayı kontrol edin. Eğer bu vanalar kapalı ise açın.
  2. Evde gerçekten doğalgaz olduğundan emin olun. Doğalgaz kesilmiş olabilir. Bundan emin olmak için yapabileceğiniz en kolay yöntem ocağınızı yakmaktır. Eğer ocağınız da yanmıyorsa doğalgazınız kesiktir. Bu durumda doğalgazın gelmesini beklemek dışında çözüm yolu yoktur.
  3. Eğer evinizde gaz olduğu ve vanalar açık olduğu halde kombi 6A hatası veriyorsa kombinizi sıfırlayınız. Sıfırlamak çoğu zaman işe yarar.

Eğer bu üç çözümde işe yaramazsa kombinizin gaz valfi, elektronik kartı veya ateşleme sistemi ile ilgili bir sorun olabilir. Bu üç çözüm işe yaramazsa bundan sonrasına kendiniz müdahale etmeyiniz. Yetkili servisi (veya güvendiğiniz bir ustayı) çağırarak ürününüzü kontrol ettiriniz. Bu parçalar arıza verdiyse orijinali ile değiştirilmeli veya tamir edilmelidir. Tüketici olarak bunları tamir etmemiz mümkün değildir. Aksine tamir edelim derken çok daha ciddi sorunlara neden olabiliriz. Bu nedenle üç çözüm yolu işe yaramazsa servisi aramak tek çaremiz olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap