İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular
  3. Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/10/Green-Card-Basvurusu-Nasil-Yapilir.jpg

Green Card başvurusu nasıl yapılır sorusuna değinmeden evvel, özetle Green Card nedir bahsetmek gerekir ise; Green Card ABD hükümeti tarafından, her sene tüm dünyadan çekilişle seçilen yaklaşık olarak 55 bin kişiye tanınan bir tür göçmenlik hakkıdır.

Çekiliş sayesinde bu kartı almaya hak kazanan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıkları devam ediyorken, Amerikan vatandaşlarının faydalanmış olduğu bütün haklardan faydalanabilme şansını elde etmiş olurlar.

Green Card ile ABD’de iş kurma avantajı, çalışma, eğitim ve aynı zamanda ikamet etme hakkını elde etmiş olan kişiler özel ya da devlet farketmeden diledikleri yerde çalışmakta özgür olurlar. Bunlarla beraber istedikleri sektörde iş kurma imkânı yakalayarak, 5 yıldan sonra Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunarak tam vatandaşlık da kazanabilirler.

Green Card başvurusu her sene Ekim ayının ilk haftasında başlamaktadır. 2024 yılı için çekiliş başvuruları 5 Ekim ile 8 Kasım tarihleri aralığında gerçekleşmekte olup, Green Card başvuruları dvprogram.state.gov adresinden kolaylıkla yapılmaktadır. Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra Confirmation Number yani Onay Numarasının saklanması gerekmektedir. 

Ayrıca başvuru yaparken en önemli husus, sisteme sadece 1 kez girme hakkınız olduğu ve bu sebeple eksiksiz olarak bilgilerinizi doldurmanız gerektiğidir. Aksi takdirde baştan düzenleme şansınız olmayarak, hatalı ve eksik bilgilerden dolayı başvurunuz maalesef onaylanmayacaktır. 

ABD Green Card’ın Avantajları Nelerdir?

  • Green Card’a sahip olan kişinin eşi ve 21 yaşından küçük olan çocuklarıda Amerika’da ikamet etme ve çalışma şansını elde etmiş olur,
  • Bu kişiler, seçme ve seçilme hakkı dışında sağlık, sosyal yardım ve aynı zamanda eğitim gibi alanlardan sonuna kadar faydalanabilir,
  • Green Card sahibi öğrencilerin, burs ve kredi alma şansları da bir hayli yüksek olur,
  • Ayrıca kart sahipleri, Amerikan sürücü belgesi almaya ve bağlı olan eyaletlere seyahat edebilme hakkını kazanmış olur.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card almaya hak kazanabilmek için bazı başvuru şartları bulunmaktadır ve bu şartlar kısaca şunlardır:

  • 18 yaş ve üstü olmak,
  • Lise mezunu olmak,
  • İngilizce konuşma zorunluluğu olmamakla beraber, kendinizi ifade edebileceğiniz düzeyde İngilizce konuşmanız tavsiye edilmektedir.

Green Card’a Birden Fazla Başvuru Yapılabilir Mi?

Her yıl Ekim ve Kasım tarihleri arasında gerçekleşmekte olan  Green Card başvuruları için, kişiye sadece 1 hak tanınmaktadır. Birden daha fazla olacak şekilde yapılan başvurular, diskalifiye olmanıza  sebep olur. İşte bu nedenle birden fazla başvuru önerilmez, ancak kişi 1 yıl sonra düzenlenen çekilişe sorunsuz olarak başvurusunu yapabilir.

Green Card Başvuru Ücreti Var Mıdır?

Green Card başvurusu Amerikan Dış İşleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi üzerinden, online biçimde yapılmaktadır. Bu bağlamda herhangi bir ücret ödemesi gerekmez. Fakat Green Card almaya hak kazanırsanız,  Amerika Büyükelçiliği ya da Amerika Konsolosluğu’nda gitmeniz gereken vize mülakatı için bazı miktarlarda ücret ödemeniz gerekmektedir. 

Bu ödeme kesinlikle çek, havale, posta ve ön ödeme şeklinde olmaz. Direk olarak temsilciliklere ödeme yapmanız gerekir. Green Card başvurusu nasıl yapılır ve hangi şartlar aranmaktadır soruları ile beraber merak uyandıran ödeme hususuyla alakalı, sadece bazı kalemlerde ücret talep edildiğini söylemek doğru olacaktır. 

Yorum Yap

Yorum Yap