İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular
  3. 504 Gateway Time-Out Hatası
Trendlerdeki Yazı

504 Gateway Time-Out Hatası

İnternet üzerinde birçok hata ile karşılaşabiliyoruz. Bir internet sitesine girerken birçok hata alabiliyoruz. Bu hatalardan birisi de 502 gateway time-out hatası oluyor. Peki 504 gateway time-out hatası çözümü var mıdır? Bu hata neden kaynaklanır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/02/504-Gateway-Time-Out-Hatasi-Cozumu.png

Bu hatanın sebebi web sitesinin sunucusunun istenilen talebe zamanında cevap verememesidir. Bu durumda gönderdiğiniz talep tekrar gönderilir ve siteye girenler 504 hatası ile karşılaşır. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları siteye giren kullanıcı tarafından çözülebilecekken bazıları sunucu kaynaklı problemlerdir ve web sitenin yöneticisinin çözmesi gerekir. Bu hatanın sebepleri arasında;

  • Anlık sunucuya gelen birden fazla istek,
  • Tarayıcı kaynaklı sorunlar,
  • Sunucu kaynaklı sorunlar (CDN hizmetinde sorun olması, sunucu önbelleğinin dolması, sunucu DNS adreslerinde sorun olması, web sitesinde kullanılan eklentiler vb.) bulunmaktadır.

Bu sorunlardan sunucu kaynaklı sorunlara sadece web sitesinin sahibi müdahale edebilir. Bu sorunlara web sitesine girmeye çalışan kullanıcının yapabileceği bir şey yoktur.

504 Gateway Time-Out Hatasının Çözümü

Bu hatanın birçok sebebi olduğu için çözüm yolu da bir tane değildir. Web sitesini ziyaret eden bir kullanıcı olarak deneyebileceğimiz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler;

  • Girmeye çalıştığımız web sayfasına tekrar girmeyi deneyebiliriz. Bunun için sayfayı yenilememiz yeterlidir. Eğer web sitesi kaynaklı bir sorun yoksa çoğu zaman sayfayı yenilemek sorunu çözecektir.
  • İkinci yol olarak tarayıcımızdan kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünebiliriz. Bilgisayarımızdaki farklı bir internet tarayıcısından girmeye çalıştığımız web sayfasına giriş yapmayı deneyebiliriz. Bu da sorunun giderilmesi için bir çözüm olabilir.
  • VPN veya DNS’de bazen bu sorunun çözülmesini sağlamaktadır. Bilgisayarımızda kullandığımız DNS adresini değiştirmek (yoksa eklemek) veya VPN kullanmak bu sorunu çoğunlukla çözer. Eğer aktif bir VPN varsa bunu kapatmak da çözüm olabilir. Bazı sitelerde bu sorunu VPN açmak çözecekken bazı sitelerde açık olan VPN’i kapatmak sizi çözüm yoluna ulaştıracaktır.

Eğer web sitesi kaynaklı bir problem varsa bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Bireysel bir kullanıcı olarak tek yapabileceğiniz web sitesinin sahibine durumu bildirmektedir. Sonrasında sorunu web sitesinin sahibi çözecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap