1. Ana Sayfa
  2. Öneri ve Tavsiye
  3. İnterneti Hızlandırmanın En Etkili 8 Yolu
Trendlerdeki Yazı

İnterneti Hızlandırmanın En Etkili 8 Yolu

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/10/internet-hizi-nasil-artar.jpg

İnternet günümüzde insanlar için vazgeçilmez bir gereklilik haline geldi. Bu durumda da insanlar film izlerken, oyun oynarken veya işlerini hallederken internetin yavaşlamasından veya tamamen kopmasından oldukça şikayet ediyor. Ama yapacağınız bir kaç etkili yöntem ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bu yazımızda interneti hızlandırmanın en etkili 8 yolu nedir bakalım. Bu yolları tek tek uygulayarak internet hızınızı arttırmanız kesinlikle mümkün olacaktır.

İnternetiniz Nasıl Hızlanır?

interneti hızlandırmanın en etkili 8 yolu için aşağıdaki adımları takip ederek uygulayınız.

1-İnternet Hızınızı Kontrol Edin 

  Öncelikle internet hızınızı speedtest.net sitesinden kontrol edin. Eğer internet sağlayıcınızdan almış olduğunuz hız ile mevcut hızınız arasında büyük bir fark görünüyorsa bu durumu öncelikle internet sağlayıcınız ile görüşün. Bulunduğunuz bölgede çalışma yapılıyor olabilir veya internet sağlayıcınızda bir sorun olabilir. Eğer ikisinde de bir sorun görünmüyorsa diğer maddeleri uygulayın. 

2-En İyi Tarayıcıyı Kullanın 

  Tarayıcı seçimi internet hızını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Eklentisi az olan hızlı bir tarayıcı internet hızını düşürmez. Google tarafından geliştirilen Chrome en  tarayıcı hızlı olarak kabul edilir. Fazla sekme ve pencere açmadan kullanılırsa yeterli gelecektir. 

3-Sık Sık Çerez Temizliği Yapın 

  Girdiğiniz internet siteleri aynı siteye daha sonra geleceğinizi var sayarak sizin hakkınızdaki bazı bilgileri tutar. Bu bilgiler de zamanla çoğalarak hızınızın yavaşlamasına neden olur. Sık sık tarayıcınızdaki çerezleri temizlemek hızınızı arttırmaya fayda sağlayacaktır. 

4-Her İhtimale Karşı Virüs Taraması Yapın 

  Herhangi bir yolla bilgisayarınıza bulaşmış virüsler internet hızınızı yavaşlatıyor olabilir. Hatta bilgisayarınızın düzgün çalışmasını da engelleyebilir. Kapsamlı virüs taraması yaparak bu sorundan kurtulmuş olursunuz.  

5-Modeminiz Yeterli Olmayabilir 

  Almış olduğunuz veya halihazırda evde olan modeminiz interneti yeteri kadar aktaramayan veya bant genişliği az olan bir modem olduğu için internetiniz yavaşlıyor olabilir. Eski 2GHz modem ile yeni çıkmış 5 GHz modemin interneti aktarma hızı çok farklıdır. Yeni bir modem almanız hızınızı fazlasıyla arttıracaktır. Modemler gün boyunca hiç durmadan çalıştıklarından ve uzun yıllar kullanıldıklarından performansı düşebiliyor. Eğer yeni bir modem almayacaksanız modeminizi kullanmadığınız sürelerde dinlendirmek amacıyla kapatabilirsiniz. 

6-Wifi Yerine Kablolu Şekilde Kullanın 

  Modeminizden gelen internete wifi yoluyla bağlanmak  internet hızınızda ortalama -30 civarında bir kayıp yaşamanıza sebep olur. Eğer oyun oynarken veya iş yaparken internetten bir an bile kopmak istemiyorsanız modemden gelen internete kablo ile bağlanıp bu sorunu çözmüş olursunuz. 

7-İnternete Bağlı Cihazları Kontrol Altında Tutun 

  Evinizde veya iş yerinizde internete kaç cihaz bağlıysa hızınız o derece düşecektir. Bunun öncelikli çözümü kullanılan cihaz  sayısını azaltmaktır. Eğer bunu yapamıyor ve interneti yine de hızlı kullanmak istiyorsanız bir yolu daha var. Modem ayarlarına girerek sizin kullandığınız cihaz haricindeki tüm cihazların internet hızını kısıtlayabilirsiniz. Böylece en yüksek hızı siz kullanmış olacaksınız. 

8-Arka Plan Uygulamalarını Kontrol Edin 

  Arka planda çalışan uygulamalar internet hızının yavaşlamasına neden olur. Anlık bildirim veya mesaj gelen uygulamaları kullanmak hem bilgisayarın yavaşlamasına hem de internetin yavaşlamasına neden olur. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak veya sadece gerekli olduğu durumda açarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap