İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İsale Ne iyi Gelir
Trendlerdeki Yazı

İsale Ne iyi Gelir

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/08/ishal-ve-kabizlik.jpg

Sindirim sistemi vücudun çok daha sağlıklı çalışması için oldukça önemlidir. Öyle ki bağırsaklar ikinci beyin olarak tıp dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bağırsak rahatsızlıklarında kabızlık ve ishal çok önemlidir. Bu iki rahatsızlığın sebepleri mutlaka ele alınmalıdır. İshal yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuk hastalıklarından da sıklıkla görülebilmektedir.  Kabız dışkının aşırı katı halidir ve dışkılama sorunu oluşturur. Ancak isale bakıldığında dışkının sulu gelmesi ve durdurulmaz şekilde akışkan olmasıdır.  İshal olan kimseler sıklıkla dışkılama ihtiyacı duyar. İshale mide bulantısı, kusma ve ağrı eşlik eder. İshalin nedenleri herkes için değişkendir. İshal kontrol altına alınamazsa ciddi tehlikeler söz konusu olmaktadır. Bir bağırsak sorunu olan ishalin kaynağı mutlaka tespit edilmelidir.

İshal Nedir, Neden Kaynaklanır?

İshal oldukça ciddi alınması gereken bir bağırsak sorunudur. İshal dışkının sıvı halidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda günde üç kere sulu şekilde dışkılamak ishal teşhisidir.  İnsan vücudunun yüzde yetmişi sudur. İshal durumunda vücutta su kaybı yaşanır. Bu nedenle organlar sağlıklı bir şekilde işlevini sürdüremez. Yoğun ishal vakalarında vücudun su kaybı oldukça kaygılandırıcıdır.  İshal genellikle yaz aylarında oldukça sık görülmektedir. Özellikle salgınlar ishali tetikleyicidir. Bununla birlikte insanlarda sindirim şekli birbirinden farklıdır. Bazı insanlarda dışkılama sulu ve sıktır. Ancak bunun nedeni ishal değil dışkılama şeklidir. Bu yüzden ishal ile sindirim düzeni karıştırılmamalıdır. İshal belirtileri hastalığı keşfetmeniz açısından yararlı olacaktır. İshal olan kişilerde sulu dışkı ile bir ard arda tuvalet ihtiyacı görülür. Üstelik ağrı ile gelen dışkılamanın kesinlikle tutulması söz konusu değildir. İshal olan kişi acilen tuvalete yönelmelidir. Aksi takdirde alta kaçırma durumu kaçınılmazdır.

İshal belirtileri arasında en yaygın görülen belirtiler arasında ateş ve kusma görülmektedir. Bu gibi durumlarda beklemeden hastaneye gidilmesi oldukça akıllıcadır. Bazen virüs ve enfeksiyonlarda ishale neden olabilmektedir. Bununla birlikte ishal olan kişilerde karın ağrısı ve gazda gözlemlenmektedir.  İshalle birlikte vücut susuz kaldığından halsizlik oldukça fazladır. İshal söz konusu olduğunda hastane serum almak la biraz rahatlatacaktır.  Özellikle ateşli ishal çocuklarda oldukça tehlikelidir. Bu yüzden tıbbi müdahale şarttır.

İshale İyi Gelen Alternatif Bilgiler

İshal durumda beslenmeye dikkat etmek ve mideyi doldurmamak önemlidir. Bunun yanı sıra bol sıvı almak vücut sıvısının kazanılması açısından önemlidir. İshal için bir litre suya bir yemek kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat karıştırılıp içmek ishalin kontrol altına alınmasında etkili olacaktır. Bununla birlikte dışkı katılaştırıcı gıdaların alınması ishalin kesilmesinde etkilidir. Elma, havuç, pirinç, patates, muz ve leblebi ishal giderici besinlerdir. Bunun yanı sıra kahveye limon sıkıp macun kıvamına getirip yemek ishali kesici etki sağlar. Çok bilinmese de ayrıca enerji içeceklerinin de ishal kesici etkisi bulunur.

Yorum Yap

Yorum Yap