İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Güne Zinde Başlamanızı Sağlayan Besinler
Trendlerdeki Yazı

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayan Besinler

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/10/j1SHj_1586943311_4644.jpg

Sabahları çoğu insan güne yorgun ve halsiz başlar. Bu durum gün boyunca devam eder. Bunun nedeni zayıflayan bazı değerleriniz olabilir. Bu değerin hangisi olduğunu doktorunuza giderek rutin bir kan testiyle de öğrenebilirsiniz.

Daha sonra sonuca göre besinler tüketir veya takviye vitaminler doktorunuz tarafından yazılır. Bununla birlikte bazı besinler vücudumuzun sağlığı için oldukça etkilidir. Bu besinlerin hiç bir yan etkisi olmamasıyla birlikte güne zinde başlamanıza ve gün içinde yorgunluk hissinin kaybolmasına neden olacaktır.

Bedeni Zinde Tutan Besinler

  • Ceviz; her sabah aç karnına 3 tane ceviz yemek gün içinde enerjinizi yükseltiyor ve zihin bulanıklığına iyi geliyor. Ceviz omega3 içerdiği için kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Sindirim sistemini ve sinir sistemini düzenler.
  • Yumurta; vücuttaki iyi kolesterolü destekliyor. İyi bir protein kaynağı olan yumurta, gün içinde sizi tok tutarak açlığın getirdiği halsizliği yaşamıyorsunuz.
  • Badem; kavrulmadan tüketildiğinde mutluluk hormonunu tetikliyor. Buda sinir sisteminizin gün içinde iyi olmasını sağlıyor. Kötü kolesterolü önler. Yüksek lif sayesinde damardaki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur.
  • Zencefil ve limon; sabahları aç karnına sıcak suya limon ve zencefil koyup içmelisiniz. Bu sizin sindiriminize iyi geldiği gibi beyin hücrelerinizde iyi gelecektir. Çünkü unutmamalıyız ki beyin ve sindirim sistemimizin önemli bir bağlantısı vardır.

Gün İçinde Neden Yorgun Hissederiz?

Gün içinde yorgun hissetmemizi sağlayan bazı durumlar vardır. Bunlar enerjimizi âdeta aşağıya doğru çeker. Bunun nedenini çoğu zaman anlamayız. Enerjimizi aşağı çeken ve bizim yorgun hissetmemize neden olan durumlar hakkında bir kaç örnek verebiliriz.

  1. Depresyon; bizim aslında en başta ki sorunlarımızın altında depresyon yatmaktadır. Bazı insanlar depresyonda olduğunun farkına bile varmazlar. Tâki belirli ağrılara maruz kalana kadar. Örneğin hiç geçmeyen sırt ağrılarınıza yapılan testlerle de bir şey bulunamadıysa altında mutlaka depresyon yatmaktadır. Depresyon kan dolaşımınızı bile etkileyen bir rahatsızlıktır.
  2. B12 Vitamini; vücudumuzda çok önemli bir konuma sahiptir. B12 düştüğünde unutkanlık başlar. Kilo alırsınız ve diğer değerlerinizde de oynamalar söz konusu olur. Buda zihninizin bulanmasına ve yorgun hissetmenize neden olur.
Yorum Yap

Yorum Yap