İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kalp Krizi Belirtileri
Trendlerdeki Yazı

Kalp Krizi Belirtileri

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/08/kalp-krizi-belirtileri.jpg

Dünya sıralamasında kalp krizi ölüm sebeplerinde ilk sırada yer almaktadır. Kalp krizi geçirmemek için sağlıklı beslenmeli ve ağır olmamak kaydı ile spor aktivitelerine özen göstermek gerekir.  Bununla birlikte rutin doktor kontrolleri de kalp krizinin önlenmesi açısından oldukça önemlidir.  Özellikle kalp krizi belirtileri gösteren kişiler mutlaka kardiyoloji uzmanına görünmelidir.  Kalp krizinin en belirgin göstergesi göğüste tarifsiz bir ağrı ve kol uyuşmasıdır. Bununla birlikte bazı hastalarda da ağrı sırt kısmına vurabilmektedir. Bu hastalar kalp krizi geçirdiğinden habersiz çeşitli masaj teknikleri ile durumu daha karmaşık hale dönüştürmektedir. Ağrıların nedeni kesinleşmede ağrıya müdahale etmek çok yanlıştır. Kalp krizlerinin en büyük belirtileri çok rahatsız edici bir ağrıdır.

Belirtiler Mutlaka Dikkate Alınmalı

 Halk arasında kalp krizi olarak adlandırılan miyokard enfarktüs çok ciddiye alınmalıdır.  Kalp krizi aniden oluşabilecek öldürücü bir rahatsızlıktır. Belirli yaş aralığında olan kişileri kontrollerini ihmal etmemelidir. Kalp krizi ölümcül olabileceği gibi felç ve hafıza kaybına yol açmaktadır.  Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı hastada kalp krizi belirti vermemektedir. Ancak çoğunluk belirtiler göstererek gelmektedir. Özellikle kollarda uyuşukluk ve kollarda halsizlik kalp krizinin belirtilerindedir. Kollarda oluşan belirtiler halk arasında kollarım kesiliyor diye tabir edilmektedir. Kol uyuşmaları bir iki gün öncesinden hastanın şikayetleri arasında yer alır. Bununla birlikte kalp krizi geçiren hastalarda kalp mideyi de baskılamaktadır. Hasta mide ağrısı çektiğini geçirir. Böyle bir durumda acilen hastaneye kaldırılmalıdır.  Kalp krizlerinde nefes darlığı da oluşturabilmektedir. Kişi nefes almakta güçlük çeker. Bu durum akciğer hastalıkları ile karıştırılmamalıdır.

Kalp Krizinin Nedenleri

Kalp krizinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunların başında damar tıkanıklıklarıdır. Kolesterol sorunu olan kişilerde kalp damarlarında tıkanıklıklar gözlemlenir. Kalp krizi neden olur merak eden birçok hasta ve hasta yakını vardır. Kalp krizinin nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalarda hırsı olarak kalp krizi görülmektedir. Bu yüzden aile nedenleri incelenmeli, kalıtsal bir durum olup olmadığı incelenmelidir. Kalp krizleri yaşa bağlı olarakta kendini göstermektedir. Kalp krizine yol açan bazı hastalıklarda mevcuttur. Özellikle diyabet ve tansiyon hastalıkları kalp krizine davetiye çıkartmaktadır. Düzensiz beslenmelerde kalp krizine yol açan etkenler arasında yer almaktadır. Obezite kişilerde kalp krizi oluşmaktadır. Aşırı hareketsizlikte kalp sağlığını riske atmaktadır. Kalp krizi sinsi sinsi ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ne yazık ki stres kalp krizini tetiklemektedir. Bu yüzden kalp rahatsızlıkları yaşayan kişiler aşırı stresten uzak durmalıdır.

Kalp krizi panik atakla da karıştırılmamalıdır. Kalp krizinden şüpheleniyorsa acilen hastaneye gitmek çok önemlidir. Kriz geçirilmesi ile kalbin kan akışı normal haline döndürülmelidir. Aksi takdirde kalp krizi kalıcı hasarlar bırakabilir. Kalp krizi tedavisinde anjio önemli bir tetkik aracıdır. Anjio ile gözlemlenen tıkalı damarlar anjio esnasında açılabilir. Bununla birlikte bazı hastalara stend ve balon tedavisi yapılır ardından ilaçlı tedavi başlar. Bu tıbbi müdahalelerin yetersiz kaldığı durumlarda By-Pass kaçınılmazdır.

Yorum Yap

Yorum Yap