İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Maymun Çiçeği

Maymun Çiçeği

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/08/maymun-cicegi.jpg

Covid19 sonrasında dünya gündemine oturan bir başka virüs çeşidi de maymun çiçeğidir. Maymun çiçeği Poxviridae ailesine ait olan ancak cins olarak Orthopoxvirus karışımı olan insan sağlığını tehdit eden güçlü bir virüstür. Poxviridae virüsü yüzyıllar önce çiçek salgınında birçok insan için ölümcül boyutta olmuştur. Bu yüzden maymun çiçeğini kontrol altına almak, bulaşmasını önlemek son derece önemlidir. Bilindiği üzere virüsler form değiştirerek insan vücuduna daha güçlü bir şekilde yerleşebilir. Bu yüzden maymun çiçeğinden olabildiğince korunmak gerekir. Maymun çiçeği virüs türleri açısından en masumu olarak görülebilir. Çünkü maymun çiçeğinin öldürme riski çok düşüktür. Ancak yine de  tedbirli davranmak gerekir. Hayati riski çok düşük ihtimal bile olsa semptomla kalitesini düşürebilir.

Maymun Çiçeği Bulaşıcı Bir Virüs mü?

Maymun çiçeği bulaşıcı virüs sınıfına girmektedir. Bu virüs enfeksiyonu kapmış herhangi bir hayvandan veya insandan bulaşabilmektedir. Gerek insan gerekse hayvan olsun bu virüsün vücuda taşınmasında aracı olmaktadır. Bu yüzden hayvan severken veya insanlarla diyalog kurarken temas etmemeye özen göstermek virüslerden korunmak açısından oldukça sağlıklı olacaktır. Ne yazık ki sadece bunlara dikkat etmek yeterli olmamaktadır. Sisteminde maymun çiçeği bulunan bir hayvan etini tüketmekte hastalığın kapılmasına yol açmaktadır. Maymun çiçeği şu an itibari ile nadir görülen vakalarla gündeme gelmektedir. Ancak gelecekte bir salgın oluşturup oluşturamayacağı bilinmemektedir. Bu sebeple önlemlerin alınması çok önemlidir.

Maymun çiçeğinde deri döküntüleri ile temas hastalığın vücuda yerleşmesine de neden olabilmektedir. Bu sebeple ortak alan eşyaların kullanılması risk oluşturabilmektedir. Ayrıca kişinin vücut sıvıları da virüsün kapılmasında etkilidir. Taşıyıcının tedbirsiz bir hapşırması ve öksürmesi bir başka insanın maymun çiçeğini kapmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden taşıyıcı kişiler çok özen göstererek virüs sona erene dek karantinada kalıp izole olmalıdır. Ayrıca maymun çiçeği virüsüne maruz kalan kişilerle iletişime geçilip durumdan haberdar edilmelidir.

Maymun Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Maymun çiçeği belirtileri arasında en göze çarpan durum deride gözle görünür oluşan kabarcıklardır. Bununla birlikte maymun çiçeği hastalarından halsizlik oldukça sık görülmektedir. Bunun yanı sıra maymun çiçeğinde her enfeksiyon hastalığı gibi ateş kaçınılmazdır. Bu virüse maruz kalan hastalarda deri döküntüleri gözlemlenmektedir. Maymun çiçeğinin bir diğer belirtisi de lenflerde gözlemlenen de bir enfeksiyon durumu söz konusu olduğundan mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Maymun çiçeği bulaştıktan bir hafta sonra kendini göstermektedir. Döküntüler kollarda ve bacaklarda çok daha fazla görülmektedir. Özellikle deride görüne kabarcıklar ilk günlerde kırmızı sönük daireler şekildedir. Zamanla bu kırmızılıklar su toplamış gibi kabararak hastalığın oluşumunu haberdar eder. Genellikle maymun çiçeği üç ila dört haftalık süreç içerisinde tedavi olmaktadır.  Maymun çiçeği ayrı deride kaşıntı yapmaktadır.  Maymun çiçeğinin tedavisi antiviral ilaçlar ile sağlanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap