İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Öksürük Nasıl Geçer?
Trendlerdeki Yazı

Öksürük Nasıl Geçer?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/12/oksuruk-nasil-gecer.jpg

Öksürük nasıl geçer? sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Öksürük vücudumuzun savunma mekanizmasının doğru çalışıyor olduğunun belirtilerindendir. Vücudumuzu rahatsız edici balgam ve boğazımızı tahriş edici maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmak adına yaptığı bir reflekstir. Akciğerlerimiz havayı hızlı bir şekilde atarak bu işlemi gerçekleştirir.

Vücudumuza istenmeyen toz, kirlilik veya tahriş edici maddelerin üst ve alt solunum yollarına ulaşması ile beynimize uyarı sinyalleri iletilir. Sinyali alan beyin göğüs ve karın kaslarına yabancı cismi uzaklaştırması için emir verir. Emiri alan kaslar kasılarak yabancı maddeleri öksürük yolu ile hızlı bir şekilde dışarı atar. Uzun ve sık görülmeyen öksürükler normal ve sağlıklı bir durum olarak tanımlanır.

Öksürük Nedir?

Öksürük toz, kir, yabancı cisimlerin, mikropların, sıvıların ve balgam gibi partiküllerin solunum yolundan temizlenmesini sağlayan vücudun istemli yada istemsiz savunma mekanizmadır. Vücutta görülme 3 farklı şekilde olur, bunlar Akut, subakut, yada kronik olabiliyor. Üç hafta süren öksürük akut, 3 ve 8 hafta arası süren ve iyileşme gösteriyor ise subakut olarak tanımlanır.

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük nasıl geçer evde diye düşünüyorsanız sizlere birkaç tavsiye vereceğiz. Kuru öksürük ve şiddetini azaltmak için bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Çok ağrılı ve şiddetli öksürük için doktora gidiniz.

Öksürüğe iyi gelen şeyler:

 • Kuşburnu çayı
 • Ihlamur
 • Zencefil,
 • Adaçayı
 • Pastil
 • Pekmez
 • Bal
 • Ayva çayı

Bu saydıklarımız boğazınızı yumuşatır, nemlendirir ve ağrılarınızı hafifletir. Bu saydıklarımız iyi gelmiyor yada alerjiniz var ise doktorunuza başvurmanız en doğru karar olacaktır. Bazı öksürükler ciddi hastalıkların belirtisi olabilir ve erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Google’da cevabı aranan sorulardan bir kaç tanesi bu şekildedir: kuru öksürük nasıl geçer, alerjik öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürük neden olur, korona öksürüğü nasıl geçer, balgamlı öksürük nasıl geçer soruları en çok aranan sorulardır.

Sizde bizlere yorum kısmından önerilerinizi ve tavsiyelerinizi yazabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için lütfen yorum kısmından bizlere ulaşın. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

Yorum Yap