İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Salgınlar Ve Covid 19 Hakkında
Trendlerdeki Yazı

Salgınlar Ve Covid 19 Hakkında

Salgın yapan hastalıkların başında nezle, çeşitli grip hastalığı, kabakulak , kızamık, su çiçeği gibi tehlikesi oldukça az hastalıklar dünyada her zaman, büyük salgınlar yaparlar.

spanish-flu-pandemic-1-610x460

Dünyanın var olmasından bu yana insanlar üzerinde çeşitli salgın hastalıkları var olmuştur. Bu salgınlarda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Salgınlar, dünya var oldukça çeşitlenerek hayatımızda olacaktır. Peki salgın nedir? yeni tip Covid 19 yeni tip virüs hakkında bilinmesi gerekenler.

Salgın Nedir?

Mikrobik ve bulaşıcı hastalıkların insandan insana yayılmasına salgın ismi verilir. Salgınlar bazen bütün bir şehri yada ilçeyi istila edebilirler. Hastalığın cinsine göre çok tehlikeli ve öldürücü olabilirler. Bilhassa hava ve gıdalarla bulaşan bu salgınlar bir orman yangını gibi hızla yayılırlar. Salgın yapan hastalıkların başında nezle, çeşitli grip hastalığı, kabakulak , kızamık, su çiçeği gibi tehlikesi oldukça az hastalıklar dünyada her zaman, büyük salgınlar yaparlar. Her zaman görülmeyen, fakat arada sırada çıkan tehlikeli salgınlar ise insanlığı korkunç şekilde tehdit eder. Bu hastalıkların en önemlileri; çiçek, veba, kolera, tifo ve son olarak Covid 19 salgınıdır.

Salgınların zamanla ilaç ve tedavisi bulunabilse de bunun için uzunca bir test ve zamana ihtiyaç vardır. Salgın döneminde milyonlarca insan ve ülke ekonomisi bundan etkilenir. İnsanlar üzerinde korku ve endişe artar psikolojik olarak etkilenirler.

Covid 19 (Koronavirüs) Nedir?

Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), şimdi ciddi akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2; eski adıyla 2019-nCoV olarak adlandırılmış yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalık olarak tanımlanır. Wuhan City, Hubei Eyaleti, Çinin ilk olarak WHO’ya 31 Aralık 2019’da bildirildi. 30 Ocak 2020’de DSÖ, COVID-19’un küresel acil bir durum salgını ilan etti.

Peki bu salgından korunmak ve yayılımını azaltmak için neler yapılabilir. Bunun için sağlık kuruluşlarının önerdiği 6 uygulama adımı vardır. Bu adımlar sayesinde virüsün yayılma hızı ve etkisi azaltılabilir.

Korunmak İçin 6 Adım

  1. ELLER Sık sık yıkayın
  2. DİRSEK İçine doğru öksürün
  3. YÜZ Dokunmaktan kaçının
  4. MESAFE Uzaklığı koruyun
  5. EV Mümkünse evde kalın
  6. MASKE Kullanımına özen gösterin

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde uygulayıp ve bilgilenip uygun önlemleri alarak kendinizi ve çevrenizdeki ailemizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz. Sağlık bakanlığımızın vermiş olduğu bilgilendirmelere dikkat edip kurallara uyalım.

Yorum Yap

Yorum Yap