1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji haberleri
  3. NFT ve Metaverse Teknolojisi
Trendlerdeki Yazı

NFT ve Metaverse Teknolojisi

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/10/NFT-ve-Metaverse-Teknolojisi.jpg

NFT ve Metaverse Teknolojisi son zamanların en çok yatırım alan ve adlarıyla sıkça söz ettiren teknolojilerin başında gelmektedir. Bu iki teknoloji sayesinde gelecekte sanal dünyalarda varlık edinebileceğiz.

NFT kısa tanımıyla, takas edilemez token anlamına gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde ise İnternette coinler ile yaptığınız herhangi bir alışverişle ürünün size ait olduğunu belgeler niteliğini taşıyor ve sizden başka kimse o ürüne sahip olamıyor. Siz o ürünü başkasına satarsanız bu sayede karşıdaki kişi ürüne sahip olabiliyor.

Metaverse ise, gelecekte internetin yerini alacağı düşünülen sanal gerçeklik teknolojisidir. Günümüzde oyunların birçoğunda görülen bu sanal teknolojiler sayesinde yakın gelecekte farklı evrenlere göz atabileceğiz.

Geçtiğimiz aylarda bir fotoğrafa 69 milyon dolar gibi bir rakam ödendi. Bu fotoğraf sanal bir fotoğraftı. Bu yüzden artık NFT böyle dosyaların tapusu durumunda. NFT ve Metaverse ise gelecekte birbirlerini tamamlayacak olan 2 kurum gibi olacaklar.

Metaverse, Türkçe karşılık olarak evrenin ötesi anlamına gelmektedir. Fiziksel gerçeklik ile sanal gerçekliğin birleştirişmiş hali demek. İnsanların bu sanal dünyada birbirleriyle gezebileceği ve yolculuklara çıkabileceği ve hatta sanal dünyalar içerisinde oyunlar bile oynayabileceği evrenler.

Daha önceden de bazı oyunlarla birlikte kendine özgü sanal evrenler oluşturulmuş durumdadır. Bu sayede sanal dünyalara giriş daha da kolay olabilir.

Metaverse’ün amaçları:

  • Metaverse fiziksel ve sanal olan her şeyi birleştirerek kullanıcılara bambaşka bir deneyim yaşatmak istiyor.
  • Oluşturulan bu evrende tıpkı fiziksel hayattaki gibi satın alabileceğimiz ürünler ve farklı çeşitte eşyalar yer alacak.
  • Metaverse ile içerisinde yapılacak olan alışverişlerde NFT ile alınan mallar ve ürünler korunabilecek.

Metaverseler için sanal gözlükler tasarlanarak içerisinde deneyim yaşama olanağı sunacaktır. Bu sayede daha kullanışlı bir ara yüz olacaktır. Facebook’un ünlü SEO’su Mark Zuckerberge göre internetten sonraki en büyük çağ sıçraması Metaverse ile gerçekleşecek.

Metaverse ile kullanılan kıyafetler, yiyecekler, içecekler her biri farklı yerlerden alınarak çok daha keyifli bir ortam arkadaşlarınızla beraber anlık olarak yaşanabilecek. NFT ve Metaverse Teknolojisi adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor.

Ayrıca bunlara ek olarak meteverse içerisinde kocaman bir  dünya barındırıyor olacak ve bu projenin arkasında bulunan isimler ise ciddi paralar kazanacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap