İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji haberleri
  3. Nokia Katlanabilir Telefon Üretiyor
Trendlerdeki Yazı

Nokia Katlanabilir Telefon Üretiyor

Katlanabilir telefon hamlesi ile HMD Global’in Nokia markasını canlandırması amaçlanıyor. 2020 başlarında şirketin bu yıl piyasaya sürmesi beklenen akıllı telefonun, katlanabilir olduğu duyuruldu.

nokia-katlanabilir-ekranli-akilli-telefon-uzerinde-calisiyor-2

Katlanabilir telefon hamlesi ile HMD Global’in Nokia markasını canlandırması amaçlanıyor. 2020 başlarında şirketin bu yıl piyasaya sürmesi beklenen akıllı telefonun, katlanabilir olduğu duyuruldu.

Nokia tarafına yakın bir güvenilir kaynaktan elde edilen bilgilere göre, Nokia’nın bu çalışmasının hala devam ettiği duyuruldu. HMD Global’e satılmasının ardından, tekrar aktif faaliyet gösteren Nokia, her geçen gün çalışmalarını artırmaya devam ediyor. Katlanabilir telefon üzerinde çalışıldığına dair iddiaların birkaç ay önce ortaya atılmasıyla kullanıcıların beklentisini yükselten Nokia, katlanabilir telefon serüvenine dahil olan markalardan biri olacak gibi duruyor.

Katlanabilir Telefonla Neler Sunulması Bekleniyor?

Birçok akıllı telefon üreticisinin bu alanda çalışmalar yapıldığı biliniyor, Samsung, Huawei ve Motorola’nın katlanabilir akıllı telefon modeliyle karşımıza çıkması bekleniyor. Bu firmalardan biri de Nokia oluyor ve içerik üreten bir yayın platformundan edinilen bilgilere göre daha farklı bir tasarıma sahip olacak. Yeni model telefonun tanıtım tarihi de tahminler arasında. Edinilen bilgilere göre 2021’in ilk aylarında tanıtımının yapılacağı duyuruldu. 2021’e kadar çalışmaların hızla devam ettiği de biliniyor.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, projenin hala çalışıldığı belirtiliyor ve katlanabilir telefonun tasarımını görebilmek için en erken 2021 yılını beklemek gerekiyor. HMD Global’in MWC 2021’de cihazının açıklaması bekleniyor. Kullanıcılar tarafından projeye devam etmekte olan Nokia için, akıllı telefon endüstrisinin 5G’sine de daha fazla odaklanabilir düşünceleri yer alıyor.

HMD Global’in son dört yıldır yürüttüğü bir proje olan Nokia Mobile hakkında tweetlerin Nokia Anew tarafından atılmasıyla edinilen bilgilere göre, katlanabilir Nokia telefon projesinin hala hayatta olduğu ve geliştirilmeye devam ettiği biliniyor. Buna göre, Nokia logolu katlanabilir bir akıllı cihaz olmayabileceği gibi, bu durumda Nokia Mobile’ın böyle bir cihazı geliştirmek için hala finansal gücüne sahip olduğu anlamına gelebilir.

Katlanabilir Telefon Teknolojisi

Katlanabilen akıllı telefon modelleri şuanda en güçlü akıllı telefon üreticileri için ayrılmış gibi görünüyor. Pahalı ve kırılgan olmasından dolayı bu telefonlar yalnızca gösteriş nedeniyle kullanılmış olabilirler. Örneğin Huawei Mate X’in cebinde ya da çantasında taşınması da oldukça zorken, telefonun herhangi bir darbe almasıyla, katlanabilir ekranın üstünde bulunan koruyucu plastik katmanın yumuşaklığı nedeniyle ekranın çökme olasılığı oldukça yüksek.

Kullanışlı olarak sınıflandırılabilecek tek model şuanda Motorola Razr gibi görünüyor ve bu model de birçok açıdan diğer telefon modelleriyle karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor. Katlanabilir telefon modeli olmasıyla oldukça da pahalı olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun menteşeli veya içindeki tozla ilgili bir sorun olup olmaması hakkında da soru işaretleri bırakıyor. Ne kadar süre dayanıklı olarak devam ettiği de diğer merak konuları arasında. Nokia Mobile’ın HMD Global ile finanse edilmesiyle beraber, bu projenin de ne kadar finanse edilip edilmeyeceği de meçhul. Mobile Dünya Kongresi’nde MWC21’de ürünün tanıtımının yapılması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap