1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular
  3. SATRANÇ NASIL OYNANIR?

SATRANÇ NASIL OYNANIR?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/06/online-satranc.jpg

Kare bir tahtanın üzerinde bir beyaz bir siyah toplamda 64 küçük karenin sıralanmış şeklidir. Satranç iki kişi ile oynanan bir strateji oyunudur. Satranç tahtası iki oyuncunun da sağ tarafına beyaz gelecek şekilde konulur. Her satranç oyuncusunun 16 adet taşı vardır. Bir tane şah, bir tane vezir, iki tane kale, iki tane at, iki tane fil ve sekiz tane piyondan oluşur.

Satranç taşlarının her birinin kendi hareketi vardır. Şah taşı sadece bitişiğindeki karelere gidebilir, kale yatay ve dikey olarak ilerleyebilir, vezir dikey, yatay ve çapraz ilerleyebilir, at L şeklinde ilerleyebilir ve taşların üstünden atlayabilir, fil çapraz hareket ederler ve sadece oyuna başladığı karenin renginde kalabilirler, piyon sadece ileriye doğru bir adım atabilirler.

Oyunun amacı rakibin şahını alarak onu mat etmektir. Bunun içinde oyun içinde sürekli olarak hamlelerle rakibin taşı alınır. Piyon taşınızla çapraz olarak taş alabilirsiniz. At taşının dışında hiçbir taş rakip oyuncunun taşının üstünden atlayamaz. Piyon taşının vezir olması son yatık sıraya gelen piyon, piyon olarak kalmaz, oyuncu piyonu kendi renginden şahtan başka bir taşa yükseltir. Bu hamle ile oyuncu birden fazla kaleye, file ve ata sahip olabilirler.

Satrançta rok yapma, şah ile karelerden biri arasındaki bir harekettir ve şahın tek hamlesidir. Şah taşı kalelerden birine doğru iki kare yürütülür, kale taşı da şahın üzerinden atlatılarak hemen yanındaki kaleye konulur. Rok yapmanın amacı şahı rakip taşların hamlelerinden uzak bir yere götürmek ve kaleyi oyuna sokmaktır.

Rakip şah taşının bulunduğu kaleyi taşlarından biri ile tehdit eden oyuncu rakibini şah diye uyarır. Tehdit edilen oyuncu şah taşının yerini değiştirerek, tehdit eden taşı almak ya da şah arasına kendi taşlarından bir tanesini getirmek zorundadır. Eğer bu hamleleri yapmazsa şah mat olur ve oyunu kaybeder.

Yorum Yap

Yorum Yap