1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Valorant ping sorunu ve çözümü
Trendlerdeki Yazı

Valorant ping sorunu ve çözümü

1200x627-ping-nedir-oyunlarda-ping-nasil-dusurulur-ping-test-et-1598281167893

Her oyuncunun karşılaştığı bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Valorant ping sorunu kullanıcıların karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir.

Öncelikle bu sorunla ilk defa karşılaşan ve ping nedir? diye merak eden kullanıcılarımız için öncelikle bunu açıklayalım.

Ping Nedir?

Ping, Mike Muus tarafından 1983 yıllarında yazılan bir programdır. Bilgisayarınızdan çıkan bir veri yada iletinin karşı tarafa iletilme süresini bize gösterir.

Örnek olarak verirsek, silahlı bir online oynan oyunda ateş ettikten sonra mermi karşı tarafa bir veri olarak gider. Karşı tarafa yada hedefe ulaşması için geçen süreye ping denir. Eğer ping süreniz 60 ms ise bu mermi 60 mili saniye olarak hesaplanır. Bu süre yükselirse ateş ettiğinizde ping süreniz 160 ms çıkarsa 160 mili saniye sonra hedefe ulaşacak demektir, buda hedefinizi ıskalamanıza neden olacaktır.

Kullandığınız sunucular ne kadar mesafeliyse Ping sürenizde o kadar farklı olur. Türkiye sunucuları 40- 50 ms ile bağlanırken başka bir ülkedeki sunucular için bu süre zamanı 90ms -160ms gibi olabilir.

Ping Sorunu Ve Çözümü

Ping

Oyuncuların en çok şikayetçi oldukları konulardan biri olan Ping sorunu çok sık karşılaşılan bir sorundur.. Adsl, Fiber, 3G gibi birçok bağlantı türü vardır. Bu sunucularla karşı tarafa farklı ping süreleri ile veri aktarabilirsiniz. 3G bağlantı türü bu sunuculardan en fazla ping süresi yaratan bağlantı türüdür. En iyi bağlantı türü fiberoptik bağlantılardır.

Çözüm Yolları

Ping sorunu ve çözümü için aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

  • Bağlantı türünüz kablosuz ise, interneti ethernet kablosu takarak deneyiniz.
  • Uydu net kullanıyor iseniz mevcut ağa yoğun katılım bu tarz sorunlara neden olabilir. Yüksek ve sabit bir ping hatası yaşıyorsanız oyun kaynaklı olabilir.
  • Kullandığınız cihazın sistem gereksinimlerini karşılamaması ping sorununa neden olabilir. Sistem gereksinimlerinizi kontrol ediniz.
  • Oyun sunucularında bir sorun olabilir.
  • Ping hızınızı kontrol ediniz.

Eger sorun devam ediyor ise internet hizmeti aldığınız firmadan hız testi yaptırmanız gerekebilir. Müşteri hizmetlerini arayarak alt yapınız ile bilgi ve tavsiye edinebilirsiniz. Çözüm yollarıyla ilgili mesaj kısmından yazabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap