İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji haberleri
  3. VidIQ Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Trendlerdeki Yazı

VidIQ Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

6cc1f48228507ecc91934540e6c1f389

Günümüzde internet üzerinden, bilhassa Youtube içerik üreticisi olarak ünlü olma ve para kazanma durumu gün geçtikçe ilgi görmektedir. Önceleri neredeyse sadece müzik dinlemek için kullanılan Youtube, artık günümüzde vlog kanalları, haber programları, eğlence programları gibi birçok etkinlik aracı olarak kullanılmakta. Herkes Youtube üzerinden istediği konu hakkında video çekme ve içerik üretme hakkında bilgiye sahip. Aynı zamanda Youtube Şirketi’nin içerik üreticilerine sunduğu imkan ortadayken evinizde oturduğunuz yerden yaptığınız bir işle, binlerce kişiye internet üzerinden ulaşmanız da mümkün. Hal böyle olunca içerik üreticileri için daha fazla izlenme almak bir ihtiyaç haline geliyor. Tam da bu konuda VidIQ uygulaması, Youtube içerik üreticilerinin imdadına yetişiyor demek mümkün.

VidIQ Uygulaması Nedir?

VidIQ uygulaması, 2011 yılında kurulan internet tarayıcısı üzerinden bilgisayarlara yüklenerek hizmet veren asistan uygulamadır. Bu uygulama sayesinde Youtube içerik üreticileri, video ve kanal ziyaret analizini yapabilmektedir. Bu verilerin doğru analiziyle birlikte Youtuberlar, ürettikleri veya üretecekleri içeriğin albenisi olma durumunu görebilecekler. Böylece VidIQ uygulaması, Youtuberlara, kanallarını daha verimli nasıl kullanabilecekleri hususunda onlara yardımcı olmuş olacaktır.  Yani bir bakıma VidIQ uygulaması, içerik üreticilerinin asistanlığını yapmaktadır.

Birçok içerik üreticisi Youtube kanallarındaki verilerin takibi için VidIQ uygulamasını kullanmaktadır. Bu uygulama sayesinde Youtuberlar sadece kendi verilerini değil; kendilerine rakip gördükleri diğer içerik üreticilerinin de kanal ve video izlenme istatistiklerini görerek rekabeti ve kıyas durumunu da analiz edebilecekler.

VidIQ Kullanımı Nasıldır?

VidIQ uygulaması internet tarayıcıları üzerinden eklenti olarak bilgisayara indirilip standart kurulum işlemi yapıldıktan sonra kullanılan bir uygulamadır. Yine uygulamanın içinde yönlendirici olarak rehber sayfalar vardır, bu da kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. VidIQ uygulaması kullanım olarak gayet kolay bir uygulama olarak tasarlanmıştır. Eklenti olarak indirip standart kurulumu da yaptıktan sonra uygulamayı açınız. Bu noktadan sonra tabi gerekli erişim ve izinleri verdiğinizde VidIQ uygulaması, Youtube kanalınızla beraber çalışacaktır. Uygulamanın açılıp kanalınızla paralel bir şekilde çalışmasıyla birlikte size kanalınızla alakalı güncel verileri paylaşmaya başlamış olacaktır. Güncel verilerin paylaşılmasıyla da birlikte VidIQ uygulaması daha çok kitleye ulaşma ve izlenme sayınızın artması için size bir takım yönlendirmelerde bulunarak tabi yine sizin o yönlendirmelere uymanız koşuluyla kanalınızın ve videolarınızın ziyaret edilme sayısını pozitif yönde etkilemiş olacak.

Günümüzde İnternet ve özellikle Youtube gibi mecralar üzerinden içerik üretip para kazanmanın mümkün ve popüler hale gelmesiyle birlikte bir çok kişi şansını burlarda denemeye başladı. Gün geçtikçe artan Youtuberlık modası elbette beraberinde kanal ve videoların izlenme sıklığını ve istatistiklerinin raporlanmasını ihtiyaç haline getirdi. VidIQ uygulaması kullanmak bu bakımdan Youtuberlar için büyük kolaylık demek mümkün. Youtuberların büyük çoğunlu da aynı şekilde VidIQ uygulamasını kullanmaktadır. 

Günümüzde hangi işi yaparsak yapalım onu profesyonelce icra etmek kıymetli bir meziyet haline gelmiştir. 10 yıllardır Youtube uygulamasını kullanıyor olsak da günümüzde ki kullanım önceki yıllardan daha farklı. Youtube’un kullanım amacı ve şekli değiştikçe ortaya yeni kavramlar, yeni meslekler çıktı. Artık herkes televizyon izler gibi Youtube izliyor ve kanal takip ediyor. Bununla birlikte Youtube izleyicisi insanlar, Youtuber olabilmenin de çabası içerisinde. İşte yazımızın konusundaki VidIQ uygulaması, hem yeni başlayanlara hem de işi ilerletmiş olanlara Youtube hakkında dikkate alınması gereken ama alınmayan her şeyi, içerik üreticilerinin konuya daha hakim olabilmesi adına onlara yardımcı oluyor. Youtube üzerinden popüler olmanın ve kazanç elde edebilmenin yol haritasını çizen bu uygulama, kanal istatistiklerinizi tutacak; asistan gibi size katkı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap