İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun haberleri ve yardım
  3. 101 Okey Nasıl Oynanır?
Trendlerdeki Yazı

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Okey oynamak yeni başlayanlara zor bir oyun gelebilir. Fakat oyun kuralları öğrenildikçe adeta bağımlısı olunan bir oyundur.

unnamed

101 Okey 106 taş, 4 ıstaka, 1 zar ve tercihe göre online 101 Okey platformlarında 4 kişi, normal hayatta 4 veya 3 kişiyle de oynanabilen popüler bir masa oyunudur.

Taşların her biri ikişer adet olmak üzere 1’den 13 e kadar sıralanmış ve 4 renkten oluşurlar . Ayrıca oyunda 2 adet sahte okey dediğimiz taş bulunur. Bu sahte okey o elin okey taşının rakamını ve rengini temsil eder. Online 101 Okey oynamak, gerçek hayatta oynanan oyundan farklı değildir. Ayrıca çeşitli oyuncularla oynama imkanı da sunmaktadır. Bunun yanı sıra online oynanan Okey’de taş toplama gibi bir dert söz konusu değildir.

101 Okey Kuralları Nelerdir?

101 Okey oynamak yeni başlayanlara zor bir oyun gelebilir. Fakat oyun kuralları öğrenildikçe adeta bağımlısı olunan bir oyundur. 101 Okey oyunu eşli ya da tekli oynanır. Oyun turlar şeklinde oynanıp, oyuna başlamadan önce nasıl oynanacağı belirlenir. Taşlar 7’şerli olup 14 grup halinde dizilmelidir. Taşlar oyunculara dağıtılırken saatin ters yönünde dağıtılmalıdır. Her turda farklı oyuncu taşları dağıtır. Oyun başlamadan önce Okey (özel taş) belirlenir. Gruplandırılan taşlar düzene göre dağıtılmalıdır. Okey 101 in normal okeyden farkı ise 12 – 13 – 1 perinin yapılmamasıdır. Eğer oyuncu kendine atılan taşı alıyorsa açmak zorundadır.

Taşların Dağıtılması

101 Okey de başlangıçta zar atılarak okey belirlenir. Zar iki defa atılır.Örneğin; ilk atılan zar 3, ikincisi 5 olsun. Sıralama olarak soldan sağa 3 tane ilerlenir ve en alttaki taş sağdaki kişiye verilir. Ardından alttan başlayarak üste doğru 5. taş okey olur. Sonra okey açılır ve o taşların en üstüne konulur. Dağıtma işlemi okeyden sonraki ilk taş grubundan başlayarak, 3 grup ileri gidilerek alınır. İlk dağıtım sağdaki oyuncuya yapılır. Ardından sırasıyla devam eder.

101 Okey Oynamak

101 Okey katlamalı ve katlamasız olarak ikiye ayrılır. Katlamasız da her oyuncu elindeki taşların toplamının 101 ve yukarısındaki durumda eli açabilir. Katlamalı oyunda ise amaç en yüksek eli açmaktır. Örneğin; rakip 115 ile el açmışsa, diğer oyuncular 116 ya da üzeri açmak zorundadır.  Her oyuncuda 21 taş vardır. Taş fazlalığı olan kişi taşı atarak oyuna başlar.

Atılan taş işe yaramıyorsa ortadan taş çekilerek oyuna devam edilir. Oyunun bir önemli kuralı ise, eğer rakibin attığı taş alınmışsa oyun elinin açılması zorunluluğudur. Oyunda eldeki rakamların toplamının 101’i geçmesi, gerekir. Minimum 3’lü per yapılmak zorundadır. Tek tek saymak yerine , 3’lü per gruplarının ortalarındaki rakamlarını toplayarak en az 34 rakamının elde edilmesi gerekmektedir. Buradaki mantık , 33 çarpı 3’ten gelmektedir. 33 çarpı 3 eşittir 99 eder. Böylelikle el 101 sayısını bulmuş demektir.

Yorum Yap

Yorum Yap