İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. 504 Gateway Time-out Hatası
Trendlerdeki Yazı

504 Gateway Time-out Hatası

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/08/504-Gateway-Time-out-Hatasi.png

İnternette kullanıcılar çeşitli sitelere girerek zaman geçirmektedir. Özellikle bazı sitelere girebilmek için kayıt olmak gerekse çeşitli işlemlerin onaylatılması işlem yapmak gerekir. Ancak bazı hatalar bu işlemlerin gerçekleşmesini engellemektedir. Gateway time-out hatası birçok kullanıcı tarafından alınan sunucu hatalarından yalnızca biridir. Gateway time-out işlem yaparken sunucuların birbiri ile eşleşmemeleri sonucunda meydana gelen zaman aşımından kaynaklanır.  Bu hata 504 HTTP durum kodu ile kullanıcıları uyarır. Genellikle ağ ve sunucunun eşleşmemesi üzere oluşan hata birçok kullanıcının işlemlerini devam ettirememesine sebebiyet vermektedir. Zaman aşımı olan internet sitelerinde alınmak istenen onay Alınamamaktadır. Bu yüzden pek çok kullanıcı zaman aşımı sorununa çara aramaktadır.

Sunucularda Görülen Zaman Aşımı Sorunu

Genellikle HTTP kodları arasında beş ile başlayan tüm kodlar karşı sunucu ile alakalı durumların habercisidir. Burada kullanıcıdan yana herhangi bir sorun gözlemlenmemektedir. Ancak 504 kodu ile görülen Gateway time-out sunucunun istenilen zamanlama ile karşı tarafa yanı istemciye yanıt verememesidir.  Hatanın oluşmasına birçok etken vardır. Bunlar ağ bağlantısının yetersizliği, DNS ayarları, güvenlik, PHP ve sunucuya olan yoğun ilgidir. Zaman aşımı sorunu işlem yapmaya olanak vermediğinden kullanıcılar 504 hatası ile karşılaştığında hatadan nasıl kurtulacaklarına yönelik bilgi arayışına girerler.  Hatanın düzelmesine yarayan birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Kullanıcılar Gateway time-outsorununu aşmak için çeşitli yolları deneyerek çözüme ulaşabilirler.

Gateway time-out Probleminin Çözümlenmesi

504 Gateway time-out çözümü için öncelik olarak yapılması gereken bağlantının kontrol edilmesidir. Yetersiz ağlar işlem yaparken zaman aşımını sorununa yol açar. Bununla birlikte DNS ayarlarının düzenlenmesi problemin ortadan kalmasına sebep olabilmektedir. Sunucuda zaman aşımı hatası ile karşılaşıyorsanız tarayıcınızı değiştirerek çözüm sağlayabilirsiniz. Gateway time-out hatası aldığınızda internet sayfasını yenileyerek tekrar deneyebilirsiniz. Bazen sistemsel hatalarda kullanıcıyı zaman aşımı sorunu ile karşı karşıya bırakır. Özellikle sitelerde yapılan güncellemeler birtakım hatalara davetiye çıkarır. Hata aldığınız sitede güncellemeden kaynaklı bir hata olup olmadığını hata günlüğü adı verilen dosyalardan anlayabilirsiniz. Elbette ki internet sitesine yoğun taleplerde hataya yol açabilmektedir. Bu yüzden beklemede kalıp işlemi askıya almak oldukça akıllıca olabilir.

Gateway time-out hatasını çözümlemek için tarayıcıda bulunan eklentilerinde kontrol edilmesi çok önemlidir. Bazı eklentiler bazı sitelerin komutlarına yanıt vermemektedir. Aynı şekilde cihazın güvenlik duvarı bazı siteleri bloke etmektedir. Bu yüzden hata aldığınızda güvenlik duvarını devre dışı bırakıp işleme devam etmek çok mantıklı olacaktır. Zaman aşımı hatalarının bertaraf etmek için sunucu ayarlarının da değiştirilip yükseltilmesi oldukça yararlı olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap