İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Bilgisayarlardaki Isınma Sorunu
Trendlerdeki Yazı

Bilgisayarlardaki Isınma Sorunu

e27ecd5d4bd6ffcd58fafb3540b4f1a5

Bilgisayarlardaki ısınma sorunu tehlikeli olabilecek bir sıkıntıdır. Belirtilerinde bilgisayar kendini sürekli olarak yeniden başlatır veya tamamen kapanır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle ne zaman bu problemle karşılaştığınızı gözlemlemelisiniz. Yani bilgisayara aşırı yükleme yapıyor olabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki bilgisayar gerekli program veya oyunu çalıştırmak için güç sarfetmeye çalışıyor ancak sistem yetersizliğinden dolayı ısınıp yeniden başlatıyor veya kapanıyor.

Bilgisayar Neden Isınır?

Bilgisayar ısınma sorununun en önde gelen nedeni, bilgisayarın içinin temizliğinin yapılmamış olmasıdır. Bilgisayarın içinin adeta toz yığınına dönmesi doğal olarak fanın çalışmasını etkileyecektir. Fan daha yavaş dönecektir ve bu nedenle yeteri kadar soğutma işlevini yerine getirememeye başlayacaktır. Bundan dolayı ilk olarak sorunun sistemsel veya donanımsal olduğunu düşünmeden önce, temizliğini parçalara zarar vermeyecek şekilde titizlikle yapmalıyız. Bunun yanı sıra sorun donanımsal da olabilir. Herhangi bir bilgisayar parçanızın fonksiyonunu yitirmesi sonucunda bilgisayarınız ısınma sorununa neden olabilir. Ayrıca herhangi bir parçanın yerine doğru şekilde takılmaması ve bu durumunda temassızlık yaratması sonucunda bilgisayar hem ısınma sorununa hem de sistemsel başka sorunlara maruz kalacaktır. Bir başka etken ise bilgisayara sistem gereksinimlerinin üstünde bir program veya oyun yüklemek bilgisayarı aşırı derecede yorduğundan ısınma sorunu meydana gelebilir. Sistem gereksinimi açmak istediğimiz oyun veya programı çalıştırmak için yeterli olmayan bilgisayarda, sisteminize göre daha yüksek bir uygulamayı çalıştırmayı denemeniz çökme sorununa da yol açacaktır.

Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümü!

Bilgisayarımızdaki ısınma sorununu ortadan kaldırmak için öncelikle bilgisayarımızın sistem gereksinimlerini bilmemiz gerekiyor. Denetim masasından sistem ve güvenlik adı altında sistem seçeneğine tıklamanız, bilgisayarınızın özelliklerini karşınıza çıkaracaktır. Sistem özelliklerimizin üstünde bir uygulamayı çalıştırmadığımızdan eminsek, sorun donanımsal veya temizlik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bilgisayarın iç temizliğini de parçalarımıza zarar vermeyecek şekilde yaptığımız halde sorunumuz devam ediyorsa, muhtemelen donanımsal olarak sıkıntı yaşamaktasınız demektir. Her parçanın yerine doğru oturduğundan emin olduktan sonra işlemcimizi termal macunu sorun yaratıyor olabilir. İşlemcimizi termal macunla yeniledikten sonra ekran kartı bir diğer adım. Ekran kartını dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra ucunu kuru bezle silelim. Ardından takıldığı yerin içini de sildiğimiz zaman bilgisayarımızı tekrar test edelim. Hala sorun meydana geliyorsa RAM’de arıza olabilir veya parazitlenme yapmıştır. RAM’leri çıkarıp ucunu yumuşak silgiyle silelim ve temiz kuru bir bezle temizledikten sonra giriş kısmını da temizleyelim. Bilgisayarın RAM giriş kısmını silgiyle silmenize gerek yoktur. Eğer tüm bunlara rağmen sorun devam etmekteyse herhangi bir parçada arıza vardır ve yenisiyle test edilerek değiştirmek gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap