İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. critical process died hatası
Trendlerdeki Yazı

critical process died hatası

73e9ba87baa141dbb6b33c2d241f681f

Merhaba bu yazımızda herkesin genelde başına gelen bir hatadan bahsedeceğiz. Genelde bu hata bilgisayar hakkında bir bilgisi olmayan kişiler için bir eziyet. Peki critical process died hatası nedir ve çözümü nelerdir?

critical process died hatası nedir?

Critical process died hatası dilimizdeki karşılığı kritik süreç öldü hatasıdır. Bu hata genellikle bilgisayarı açtığınız zaman karşınıza mavi ekran sorunu verir. Ayrıca bazı bilgisayarlarda bilgisayar açıldıktan sonra tekrar kapanma gibi sorunlara da sebep olmaktadır.

Bu hatanın bazı olası sebepleri vardır. Maalesef hatanın tek bir çözüm yolu yoktur. Mavi ekran hatası çok önemli bir hatadır ve bilgisayarınızı kullanamamanıza sebep olur. Peki, bu sebepler nedir?

Hataya neden olan sebepler

1-) Bozulmuş Windows dosyaları

2-) RAM’in bozulması

3-) Bozulmuş kayıt defteri

4-) Bozulmuş sürücüler

critical process died hatası çözümü nedir?

Üst tarafta bu hataya sebep olan nedenlerden bahsettik. Şimdi bu hatanın neden kaynaklandığını bulalım. Critical process died hatası çözümü için size vereceğimiz yöntemleri tek tek deneyin.

Yöntem 1

Yapmanız gereken ilk iş kullandığınız işletim sistemini güncellemektir. Eğer güncel ise donanımlarınızı (Ağ bağdaştırıcısı, Wifi, İşlemci vb…) güncellemeniz gerekmektedir. Bunları otomatik sürücü güncelleme programlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Yöntem 2

Ekran kartını güncelleyin. Bunu yapmak için kullandığınız ekran kartının web sitesine gidin ve güncel versiyonunu indirin. Bilgisayarınıza kurun ve işe yarayıp yaramadığına bakın.

Yöntem 3

Yukarıdaki işlemler olmadıysa bilgisayarınızın başlat menüsünden cmd.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Açılan siyah ekranın içerisine sfc/scannow komutunu yazıp Enter tuşuna basın. Bu işlem zaman alabilir biraz bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatıp açın.

Yöntem 4

Bilgisayarınızda bulunan kayıt defterini düzeltmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ccleaner programını bilgisayarınıza indirin ve açılan uygulamadan kayıt defterinde bulunan hataları düzeltin.

Yöntem 5

Sorun Harddisk’ten kaynaklıyor olabilir. Bunun için HDDtune programını bilgisayara indirin ve bilgisayarınızda ki Harddiski taratın. Eğer ilk başlarda kırmızı kare çok fazla çıkmışsa Harddiski’niz bozulmuştur. Bu yüzden bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

Yöntem 6

Yukarıda saydığımız yöntemlerin hepsi yazılımsal yöntemlerdi. Hiçbiri işe yaramadıysa muhtemelen donanımsal bir sorun vardır.

Bunun için bilgisayarınızda bulunan RAM’ini çıkarmanız gerekecek. Bilgisayarınızda kaç tane RAM varsa hepsini çıkarın. Daha sonra tek tek deneyerek bilgisayarı açılıp açılmadığını kontrol edin.

Not: RAM’leri takmadan önce sarı olan kısmı silgi ile silerseniz RAM da bulunan tozları almış olursunuz. Bu bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap