İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular
  3. Instagram Insights Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

Instagram Insights Nedir ?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/06/Instagram-Insights-Nedir.jpg

Instagram Insights, Instagram for Business stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak etkileşim analizlerini gösterir.

Instagram İstatistikleri nedir?

Instagram Insights, profillerin ve gönderilerle ilgili bilgilerin görüntülemesine olanak tanıyan bir özelliktir. Bu verilerden, hedef kitlenizin en çok neyi sevdiğini ve Instagram stratejinizi geliştirmek için en çok neyle etkileşime girdiğini belirleyebileceksiniz.

Instagram Insights’ı neden kullanmalısınız?

Instagram Insights, etkileşimdeki gönderi verilerini ulaşılmasını sağlamaktadır. Bir gönderinin aldığı beğeni sayısı gibi ham sayıları bilmek yeterli değildir. Kitlenizi tanımak da önemlidir.

İşte burada içgörü devreye giriyor. Size bir şeyleri nasıl yaptıklarını, neleri sevdiklerini ve kim olduklarını söyler. Kesinlikle sezgiye dayalı iş kararları verebilirsiniz, ancak varsayımları somut gerçeklerle doğrulayabildiğinizde hedeflerinize ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

Veriler ve analizler, farklı şeyler yapmanız gerekip gerekmediğini (farklı kitleleri hedeflemek, günün belirli saatlerinde gönderi paylaşmak veya yeni içerik biçimlerini denemek gibi) görmek için farklı kanallardaki pazarlama çabalarınızın etkisini ölçmenize yardımcı olabilir.

Instagram Insights için ilk olarak işletme profiliniz olmalıdır. 

Instagram Insights’a Nasıl Erişilir?

Instagram uygulamasında profilinizi açın.

Ayarlar sayfasını ziyaret edin.

“Hesap” ı tıklayın.

Profesyonel Hesaba Geç’e tıklayın.

Kategorinizi seçin ve Bitir’e tıklayın.

İsteğe bağlı: Bir işletme hesabına geçin.

İsteğe bağlı: Facebook sayfanızı bağlayın.

 Profesyonel hesaplar, Insights’a tam erişim sağlar. İşletme hesapları şirketler için daha uygundur.

Bir işletme hesabına dönüştürmeden önce hesabınızı her zaman profesyonel bir hesaba dönüştürmeyi unutmayın.

Profilinizin sağ üst köşesindeki hamburger menüsüne tıklayarak hesabınızı işletme hesabına dönüştürün. Ayarlar’a ve ardından Hesaplar’a tıklayın. En alttaki Hesap Türünü Değiştir’i tıklayın.

Ardından “İş Hesabına Geç”i tıklayın.

İsteğe bağlı: Facebook sayfanızı bağlayın.

Öngörülere Genel Bakış

Tarih Aralığı: Bu, ekrandaki verilerin gün ve haftalarını temsil eder . 

Erişim: Erişim bölümü, içeriğinizle kaç benzersiz kullanıcının karşılaştığını gösterir. Kitleniz, takipçi durumu, cinsiyet, yaş, ülke ve şehre göre farklılaştırılacaktır. Ayrıca reklam ve promosyonlar yoluyla ulaşılan kişi sayısını da görüntüleyebilirsiniz.

Gösterimler: Gösterimler, aynı kullanıcı tarafından tekrarlanan görüntülemeler de dahil olmak üzere tüm gönderilerinizdeki görüntüleme sayısıdır.

Profil etkinliği: Profil etkinliği,  gerçekleştirilen eylemlerin dökümünü verir. 

Etkileşimli hesaplar, içeriğinizi yalnızca izlemek veya kaydırmak değil, içeriğinizle etkileşime geçen kullanıcı sayısıdır. Bu sayfadaki bölümleri ayıralım.

Etkileşim Hedef Kitlesi: Etkileşim Hedef Kitlesi bölümü, içeriğinizi kaç benzersiz kullanıcının paylaştığını veya yanıtladığını gösterir. Etkileşim hedef kitleniz takipçi durumu, cinsiyet, yaş, ülke ve şehre göre bölümlere ayrılacaktır.

Content Engagement: Content Engagement bölümü,kişilerin gönderilerin kaç kez kaydettiğini, paylaştığını veya yanıt verdiğini gösterir. Daha sonra bu numarayı her gönderiye ayrı ayrı atar. Ayrıca her kategoride en iyi performans gösteren gönderileri de göreceksiniz.

Instagram Insights’taki ayrıca takip edilen, takip edilmeyen, popüler yerleri, yaş aralığını ve cinsiyeti de görüntüleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap