1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Kombi F5 Hatası Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Kombi F5 Hatası Çözümü

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/05/sdfsghgdf.png

Kombilerde F5 hataları meydana gelirken, ev ahalisini bir hayli yorabiliyor. Kombi F5 hatası çözümü kombilerin üreticileri tarafından, kullanıcıların müdahale etmeden servisi aramalarını istiyorlar. Fakat elbette bazen pratik yollarla durumu kontrol atlına alabilmek mümkün. Bilinen sorunların genellikle fan kontrolü ve prosestat değişimi sonrasında çözüme kavuştuğu bilinmektedir. Çok uzun süreler bakım görmeyen kombilerde kanatçıkların hava akımından problem yaşaması durumun zeminin oluşturan nedenlerden yalnızca birisi. Hava şartlarının kötü olduğu zamanlarda daha çok gündeme gelen F5 hatası kombi kullanıcılarına gereksiz masraflar çıkartmaktadır.

Kombi F5 Hatası Çözümü

Kullanılan kombi cihazına ait elektriğin kesilmesi gerekmektedir. Aradan 20-30 saniye bekledikten sonra kombinin musluğunu açarak F5 hatasını yeniden kontrol etmeniz önemlidir. Hata hala devam ediyorsa izlemimiz gereken bazı yollar olacaktır.

Kombi F5 Hatası Çözümü
  • F5 hatası devam ediyorsa kombinin gaz kolu açılıp kapatılarak durum tekrar kontrol edilmelidir. 40 saniye kadar bekledikten sonra sıcak suyun varlığının kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • F5 hatasını oluşturan bir diğer konu ise su seviyelerinin kombilerde 1 veya 2 bar aralığında olmaması. Eğer böyle bir durum varsa suyu doldurarak tekrar sıcak su testinin yapılması önem taşımaktadır. Tüm kontrollerin ardından sıcak su testinde başarısız olduysanız, teknik bir servisle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

F5 Hatası Kombi Servisi

Elbette internet üzerinden sorunun çözümüne dair çeşitli yöntemler bulunsa da kombilerin değişiklik göstermesiyle çözüm sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bu nedenle tüm yöntemler üzerinden kombinizi deneyip bir netice alamadıysanız, kesinlikle servise başvurmanız gerekmektedir. Tabi bilinen tüm yöntemlerin aksine kombi üreticileri genelde bu duruma müdahale edilmesini istemezler.

Özellikle kombi cihazlarının türlerine göre sorunların sebebi değişiklik göstermektedir. Yalnız bacalı kombilerde durum baca sensörü sorunundan oluşabilmektedir. Yada baca gerekli akım kontrolünü çekmiyor olabilmektedir. Kombilerin cinsine ve türüne göre F5 hatası sorunu devamlı farklılık göstermektedir.

Kombi F5 hatası çözümü hermetik kombilerde fan sorunun çözülmesiyle sorun ortadan kalkmaktadır. Fakat sorun ana kartta veya prosestat üzerinde de olabilmektedir. Bu nedenle sorun tüm yöntemler denendikten sonra hala devam ediyorsa, kesinlikle bir servisle irtibata geçilmesi gerekmektedir. Sorunu kendiniz çözmeye çalışarak daha farklı problemlere yol açma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi önerilmektedir.

Eca Kombi E82 Hatası bir başka kombi hatasına göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap