İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. METAVERSE VE MODA

METAVERSE VE MODA

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/04/METAVERSE-VE-MODA.png

Yeni teknolojiler sayesinde moda, defileler, sosyal medya paylaşımları veya mağaza içi deneyimlerin ardından artık gerçekliğin ötesinde yeni bir algı daha  ortaya çıkıyor. Moda ve defileler fiziki ortamlarda yapılıyorken günümüz teknolojik gelişmeleri  neticesinde artık tüm bu aktiviteler dijital ortama çok hızlı bir şekilde taşınmaktadır. Dijital teknolojinin bu alanında üretim, sürdürülebilirlik ve moda gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu sinerjiler teknolojik gelişmeler dijital çağa ayak uydurmakta  moda ve teknoloji, yapay zeka, blockchain, metaverse ile yakalanır. Metaverse moda haftasında tanınmış markalar, metaverse de defile ve moda tanıtımları için burada önlerde olmak ve ilkler arasına katılmak için  büyük hazırlıklar ve   büyük yatırımlar yaptı.

Metaverse Moda Haftası ziyaretçilerinin ilgisi üzerine kurulan Metaverse platformu, modanın geleceğini anlamak olarak tanımlanıyor. Dijital ortamdaki bu görsel şölen ilk gibi algılansa da aslında metaverse’deki ilk defile 2021’de gerçekleşti. Okadar büyük olmasa da, moda markaları Collina Strada ve MimiWade, IMVU’nun çevrimiçi meta verilerine dayanarak moda gösterileri düzenledi. Ayrıca geleneksel olarak fiziksel giyim markalarda katıldı. Dört günlük süre boyunca Decentraland, sanal avatar podyumlarında dijital defilelere ev sahipliği yaptı ve çok sayıda defile, parti ve markalı pop-up mağazaya ev sahipliği yaptı. Decentraland, MANA blok zinciri destekli kripto para birimini Ethereum kullanıldı. Katılımcılar Metaverse Moda Haftası’na web sitelerini ve bir Ethereum cüzdanını ziyaret ederek eriştiler. 

Bu moda haftası Metaverse de ilk defilelerden olması açısından önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. Bu anlamda, MVFW(Metaverse moda haftası) moda takviminde çok önemlidir, çünkü  dijital modayı topluluğa getirmek için bir harekettir.  İtalyan moda markası Diesel’in fiziksel ve dijital giyim için bir NFT platformunu başlattığını ve bu platformla işbirliği yaptığını hatırlayın. Gördüğünüz gibi Metaverse Moda Haftası çok renkli ve interaktif. Moda endüstrisinin dijital oyun içi avatar kıyafetleri ve NFT lüks koleksiyonlarıyla ilgili Metaverse harcamalarında hızlı bir artış göreceğine inandığım için bu alandaki yatırımların ve altyapı geliştirmelerinin son derece ileri görüşlü olduğunu düşünüyorum. Oyunlarda ürün yerleştirmede artan bir trende tanık oluyoruz. Rapora göre sosyal oyunların lüks markalar için yüksek reklam potansiyeli var. Sanal dünya deneyimlerinde imajın önemi, marka erişilebilirliğinin önemini artırmaktadır. Dijital oyunların içerisine ustalıkla yerleştirilen lük markaların reklamları böylece daha küçük yaş grubuna kadar inebilmekteler. Metaverse, lüks markaların hedef kitlelerini daha genç tüketicilere ulaştırabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap