1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Oyunlarda Bizi Bekleyen Gizli Tehlike Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Oyunlarda Bizi Bekleyen Gizli Tehlike Nedir?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/05/Oyunlarda-Bizi-Bekleyen-Gizli-Tehlike-Nedir.jpg

Günümüz dünyasında ekrana bakmadan geçireceğimiz bir gün artık söz edilemez. Yaşamımızın her periyodunda ve her çağdaki bireyler için ekranlar hem fayda, hem eğlence hem de iletişim aracı olarak yaşantımızın merkezindeler. Peki, bizler için oluşan bu fırsatların yanında hem çocuklar için hem de yetişkinler için oyunlarda bizi bekleyen gizli tehlike nedir?

Günün her anında izlediğimiz, baktığımız tüm videolar ya da içerikler risk taşıyabilir. Özellikle çocuk gelişim konusunda olumsuz etki oluşturabilecek ve etki altına alabilecek Fotosensitif epilepsi gibi gizli ama çok tehlikeli bir rahatsızlık yer alıyor.

Fotosensitif Epilepsi Nedir?

Vücudumuzun aşırı ışığa karşı verdiği tepkiyle gelen nöbet geçirme rahatsızlığıdır. Epilepsi hastaları yayan ve sönen ışıklara karşı duyarlılık gösterir. Özellikli olarak televizyonlarda ve video oyunlarında buna sık sık maruz kalınabilir. Oyunların çoğunda ve bazı uygulamalarda daha başında bunun için bizleri uyaran açıklamalar yapılmakta.

Işığa duyarlılık gösteren epilepsi rahatsızlığının tüm diğer epilepsi rahatsızlık çeşitlerinin %5’ini oluşturdukları söylenebilir. Bu da en fazla 5-15 yaşları arasındaki gençlerde görülmektedir.

Bilimciler ışık patlamalarının beynimize kalıcı hasar verebileceği ve nöbet geçirmeye sebep olacak etkiler saçabileceğini belirtirler. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde bu rahatsızlığın görülme oranı 4 binde birdir.

Özellikle çocuklara yönelik içeriklerde bu tip uyarıcıların çok fazla kullanılıyor olması sebebiyle çocuk gelişimine çok ciddi zarar verebilmektedir. Ayrıca yapılan kimi araştırmalarda da fiziki zararlara sebebiyet verdiği de gözlemlenmiştir. Nöbet geçirmeyen ve hatta epilepsi rahatsızlığı olmayan kişilerde dahi ışığa duyarlı nöbet geçirme durumları gözlemlenmektedir.

Peki, Fotosensitif Epilepsi İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle hem çocuklarınız hem de kendiniz için izlediğiniz çizgi filmler, videolar, oyunlar, diziler, tüm içeriklerde yer alanlara dikkat etmelisiniz. Oyun oynayacaksanız açılış sayfasındaki epilepsi rahatsızlığı için yapılmış uyarıları dikkatle okumalı ve hatta gerekiyorsa oynamamalısınız. Rastgele içerikler seyretmek yerine planlı, bilinen ve sizler için en uygun olacak içerikleri izlemeniz büyük önem taşımaktadır. Rastgele izlenebilecek videoların taşıyacağı risklere maruz kalmaktan da bu şekilde uzaklaşmış olursunuz. Bunun dışında çocuklarınız ve genç arkadaşlar için de mutlaka bir kontrol mekanizmasıyla izledikleri içeriklerin, oynadıkları oyunların kontrol edilmesi gereklidir.

Yorum Yap

Yorum Yap