İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Reboot and Select Proper Boot Device Hatası Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Reboot and Select Proper Boot Device Hatası Çözümü

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/10/Reboot-and-Select-Proper-Boot-Device-Hatasi-Cozumu.jpeg

Bilgisayar kullanımı hemen herkes tarafından yapılmaktadır. Günümüzde yediden yetmişe herkes bilgisayar kullanımını yapabilmektedir. Ancak bilgisayarın ortaya çıkardığı sorunlar kullanıcılar için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Reboot and Select Proper Boot Device hatası oldukça rahatsız edicidir. Birçok kullanıcı bu hata karşısında ne yapacağını bilmemektedir. Çünkü bu hata ile birlikte siyah ekrana geçmektedir. Elbette ki siyah ekranda kullanıcılar bilgisayarda uyarı da görmektedir. Genel olarak kullanıcılar siyah ekran gördüklerinde klavye tuşlarından herhangi birine basarak hatadan kurtulmayı amaçlarlar. Ancak böyle bir durumda hatadan kurtulmak yerine ekrandan çıkış mümkün olmamaktadır. Çünkü bilgisayar sürekli olarak aynı hatayı tekrar edecektir.

Reboot and Select Proper Device Neden Kaynaklanır?

Bilgisayarın Reboot and Select Proper Boot Device ile karşı karşıya kalması kullanıcılara ön yükleme yapması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Ön yüklemenin yapılması için CD kısmına yüklemeniz gereken içerikleri takın ve çalıştırın.  Ancak bu esnada hard disk merkezi yüklemeyi görmeyebilir. Bu yüzdende hatalar meydana gelir. Reboot and Select Proper Boot Device hatasını n ana merkezi hard disktir. Bu yüzden had disk düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır.  Bilgisayarınız hard diskinizi görüp tanımlayamaz ise o zaman Boot hatası ile karşı karşıya kalırsınız.  Bilgisayar kullanıcıları hata a ile karşılaştıklarında bilgisayarın çöktüğünü düşünüp paniğe kapılabilir. Ancak bu hata çözümsüz değildir.

Bunun yanı sıra Reboot and Select Proper Boot Device sorunu USB kaynaklıda oluşabilmektedir. Çünkü bilgisayar USB önceliği sağlayarak aygıtları tanımaya odaklanır. Böylece sisteminde var olan hard disk gibi önemli bir veri aygıtı göremez. Bu sebeple eğer bilgisayarınızda USB kablosu ile bağlı bulunan cihazlar bulunuyorsa çıkartılarak bilgisayarın yeniden başlatılması çok önemlidir. Bu sayede sistemde var olanlar tekrar ön plana çıkacaktır.

Reboot and Select Proper Boot Device Çözüm Yolları

Reboot and Select Proper Boot Device çözümü olabilen problemlerdir. Bu yüzden kullanıcıların problem çözümüne odaklanmaları gerekir. Bilgisayar ön yükleme talep ediyorsa hard diskleri görememesinden kaynaklıdır. Böyle bir durumda bilgisayarın bağlantılarının kontrol edilmesi çok yararlı olacaktır. Özellikle işletim sistemi üzerinde oluşan sorun kablolardan kaynaklı olabilmektedir.  Kablo bağlantılarının gevşemesi bilgisayar aygıtlarının tanınmamasına yol açabilmektedir. Buda bilgisayar ekranını karartarak ön yükleme beklemesine neden olabilmektedir.  Eğer bilgisayar ekranındaki siyah ekranı hale görüyor durumdaysanız BIOS sistemine girmenizi öneririz. Burada disk üzerinde değişiklik yapmanız gerekir. Standart açılış diskini sistemin diskine çevirirseniz ön yükleme derdinden de kurtulursunuz. Bu sayede bilgisayarınız normal işleyişine devam edebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap