İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Tapaj Hatası – Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Tapaj Hatası – Çözümü

fd2cb1bf2cae63ec347b3caf1426cb57

Yazmak insanların sahip olduğu en ayırt edici özelliklerin belki de başında gelir. Yazmak ve özellikle de bilinçli yazmak insanlığı geliştirmiştir. Duygularımızı, buluşlarımızı, hitaplarımızı biz hep yazarak yaparız. E ne de olsa söz uçar yazı da kalır demişler değil mi?

Gazetede çalışanlar, üniversitede öğrenci olanlar yada akademisyenlik yapanlar, günlük tutanlar, makale yazımı ile profesyonel anlamda ilgilenenler,  ile diğer her alanda makale, tez, deneme ve benzeri yazımlar ile ilgilenen herkesin başına gelen bir sorundur.

Genel olarak bakıldığında yazım meşakkatli ve dil bilgisi gerektiren bir alandır. Ne yazılırsa yazılsın dilin kurallarını bilmek ve yazıyı ona göre şekillendirmek önemlidir. Tapaj hatası da bu aşamada karşımıza çıkmaktadır. Yazım hatası yada yazım yanlışı ile tapaj karıştırılmamalıdır. Çünkü yazım yanlışı demek yazıda yer alan sözcüğün yazımının bilinmemesinden doğan yanlışlık demektir. Ancak tapaj ise yazım esnasında yapılan yanlışlardır. Bu ikisi farklı alanlardır ve karıştırılmaması gerekir. Tapaj özellikle bilgisayar ve akıllı telefonlarda yazılan yazılar da sık karşılaşılır. Özellikle editörlerin korkulu rüyası olarak da bilinen tapaj hatası elbette her hatada olduğu gibi düzeltilebilir bir problemdir.

Tapaj hatasının çözümü

Öncelikle dilin kurallarına hakim olmak gerekir. Dil bilgisi bilmek kişiyi yazarken daha rahat hissettirir. Bunun dışında tapaj hatası elektronik ortamlarda yazılan yazılarda daha sık karşılaşıldığından akıllı bir problem de denilebilir. Tapaj hatası oluşmaması için bilgisayarda, laptopta, akıllı telefonda yada tablette yazı yazarken daha dikkatli olmak en basit önlemdir. Odaklanmak ve düzgün bir ritimde yazmak tapaj hatasının çözümü olacaktır. Elbette tapaj hatasının önüne geçebilmek için uygulama ve programlar geliştirilmiştir. En bilineni aslında hemen hemen hepimizin kullandığı word programıdır. Word’un içerisinde öyle bir özellik yer alır ki tapaj hatasını yapmanız engellenir. Bu özellik artık akıllı telefonlarda da var.

Yazım esnasında yanlış yapmanız halinde kelimenin otomatik olarak düzeltildiğine şahit olmuşsunuzdur. Yada en azından altının kırmızı bir çizgi ile çizilmesine denk gelmişsinizdir. Bu uyarılar size tapaj hatası yaptığınızı söyler ve düzeltmeniz için ses dahi çıkarabilir. Türkçe, İngilizce, Almanca ve daha bir çok dilde tapaj hatalarını programın özelliklerine girip dil seçerek önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap