İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Valorant FPS Drop Problemi ve Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Valorant FPS Drop Problemi ve Çözümü

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/02/valorant.jpg

Valorant oyunu son günlerin hatta son yılların en çok oynana oyunlarından birisi. Bu nedenle oyunda yaşadığımız problemler bazen can sıkıcı olabilmekte. Çoğu oyunda gördüğümüz gibi Valorant’da da gördüğümüz sorunlardan birisi FPS drop yani FPS’nin aniden düşmesi sorundur. Peki valorant FPS drop sorunu neden olur? Çözümü nedir?

FPS Drop Sorunu Nedir?

FPS drop sorunu, FPS’nin aniden düşmesi ve oyunun oynanmayacak haline gelmesidir. Gayet akıcı bir şekilde oyun oynanırken anlık bir FPS düşüşü yaşanması ve oyunun donmuş gibi bir izlenim uyandırması FPS drop problemidir. Bu problemin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında internet hızınız, ekran kartınız, bilgisayarınızın sıcaklığı, oyundaki grafikler, hard diskiniz olabilir. FPS drop problemleri tek bir sorundan kaynaklı olabileceği gibi bir çok problemden de kaynaklı olabilir. Tek tek denemek ve sorunu çözmek FPS drop sorununu çözmek için en kesin yöntem olacaktır.

FPS Drop Sorunu Nasıl Çözülür?

FPS Drop’un birçok sebebi olduğu için çözüm yolu da tek değildir. Çözüm için;

  • Bilgisayarınızın sıcaklığını oyun sırasında kontrol edin. Ekran kartınız veya işlemciniz fazla ısınıyorsa bilgisayarınız bu parçaların performansını kısıp soğutmaya çalışacaktır. Bu da FPS’nin aniden düşmesine neden olacaktır.
  • Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olduğunda emin olun. Bazı sürücüler bazı oyunlarda bu tür hatalara sebep olmakta. Bunlar yeni gelen güncellemeler ile çözülmekte.
  • Eğer mekanik disk (veya bilinen adı ile HDD) kullanıyorsanız, HDD’nin yavaşlığından dolayı FPS drop problemi yaşayabilirsiniz. Günümüz oyunlarının boyutlarının çok büyük olması buna sebep olabilir. HDD’lerin okuma ve yazma hızları artık günümüz oyunlarına yetişememektedir.
  • Anlık oyunda yer alan bir efekt veya sahne yine FPS düşmesine yol açabilir. Ekran kartınızın gücü o sahneyi göstermeye yetmez ise FPS’niz düşecektir.
  • Bir diğer sorun internet bağlantınızda olabilir. Valorant gibi online oyunlarda internet hızınızın anlık düşmesi FPS kaybına yol açabilir. O an FPS düşmese bile size yine aynı izlenimi verebilir. Bu nedenle bağlantı hızınız da online oyunlarda önemli bir kriterdir.
  • Raminizin bazı sahnelerde yetersiz kalması da bu probleme yol açan sorunlardan birisidir. Ram miktarınız yetersiz kalıyorsa FPS dropları yaşanabilir.
Yorum Yap

Yorum Yap