İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. 404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?
Trendlerdeki Yazı

404 Sayfa Bulunamadı Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/08/404-100.jpg

404 hatası veya durum kodu, basitçe istenen Web sayfasının bulunamadığını veya sayfanın artık kullanılamadığını belirtir.

Genellikle 404 hataları şu nedenlerle ortaya çıkar

URL’de bir hata

URL’deki hatalar, kullanıcının yanlış bir URL girmesi veya bir sayfanın yanlış bir URL’ye bağlanması nedeniyle oluşabilir. Yanlış URL’ler, kullanıcıyı var olmayan bir sayfaya yönlendirdiği için 404 durum kodu sunar.

Sayfa kaldırma

Eskiden var olan ancak sunucudan kasıtlı veya kasıtsız olarak kaldırılan bir sayfa 404 durum kodu sunacaktır.

Nasıl Düzeltilir ?

İlk adım, web sitesinde bulunan, bir arama motorunun keşfedebileceği ve 404 hatasını veren tüm URL’leri tanımlamaktır. Bunu iki araç yardımıyla yapabilirsiniz – Google Search Console’un Kapsam raporu ve DeepCrawl gibi tarama araçlarını web sitenizde çalıştırmak. Bu tür URL’lerin bir listesini derledikten sonra, hatanın URL’de bir hata olduğundan mı yoksa sayfanın kaldırıldığından mı kaynaklandığını anlamamız mümkündür.

Bağlantı Hatalarını Düzeltme

DeepCrawl, Screaming Frog gibi tarama araçlarını kullanarak kırık bağlantıları tespit edebilirsiniz. Tanımlandıktan sonra, bağlantı hatalarını kolayca düzeltebilirsiniz.

Eksik Sayfaları Düzeltme

Bazı sayfaların artık bir amaca hizmet etmediği için hatalı veya kasıtlı olarak web sitesinden kaldırılması durumunda, bunlar iki şekilde düzeltilebilir:

1) Sayfaları geri yükleyin

Önemli bir sayfanın yanlışlıkla kaldırıldığını düşünüyorsanız, sayfayı geri yüklemeli ve yeniden dizine eklenmesi için Google Search Console’a göndermelisiniz. Ya da site haritasını güncelleyebilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra 404 URL’leri Search Console’da doğrulamaya başlayın.

2) En alakalı sayfaya yönlendirin

Eğer 404 hatasını veren sayfaların bir önemi yoksa, o zaman web sitenizdeki en yakın ilgili sayfaya yönlendirmelisiniz. E-ticaret web sitenizdeki bir ürün artık mevcut değilse ve sayfa kaldırılmışsa, o zaman ürünün kategori sayfasına yönlendirilmelidir.

Örneğin, 404 ürün URL’si (https://www.example.com/category/product-name) ana sayfaya değil, kategori URL’sine (https://www.example.com/category) yönlendirilmelidir.

Soft 404 Hatası Nedir?

Soft 404, sunucuda eksik olan bir sayfadır. Ancak, talep edildiğinde 404 yerine 200 durum kodunu sunar. Bu, arama motoru tarayıcılarına sayfanın mevcut olduğunu gösterir, böylece var olmasalar bile onları tararlar. En kötü senaryoda, bunlar da dizine eklenebilir. Ancak, tarama bütçesinin gereksiz yere boşa harcanmasına neden olduğu için bundan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Ayrıca, Soft 404 bir Web sayfası talep edildiğinde sunucu tarafından gönderilen resmi bir HTTP yanıt kodu değildir. Sadece Google’ın keşfettiği Web sayfaları için kullandığı bir etikettir. Web sitenizdeki soft 404 sayfalarını Google Search Console’un kapsam bölümünde bulabilirsiniz.

Soft 404’lerin oluşma nedenleri şunlardır

Kötü sunucu yapılandırması

Kötü sunucu yapılandırması nedeniyle, eksik sayfalar bile tarayıcıları yanlış yönlendiren 200 durum kodunu sunar. Sunucular, eksik sayfalar talep edildiğinde her zaman 404 durum kodu sunacak şekilde yapılandırılmalıdır.

İçeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar

Bazen içeriği çok az olan veya hiç olmayan canlı sayfalar da soft 404 olarak yanlış tanımlanır, çünkü davranışları Google’a sayfanın potansiyeli olmadığını ve bir 404 olması gerektiğini gösterir. Google bu konuda emin olmadığından, bu tür sayfalar soft 404’ler olarak kategorize edilir.

Sayfa oluşturma ile ilgili sorunlar

Oluşturulan sayfanız boşsa, Googlebot’un sayfa kaynaklarını yükleyememe ihtimali yüksektir. Bu durum, kaynakların boyutu çok büyükse veya erişim engellenmişse meydana gelebilir. Google bunun gerçekten bir 404 sayfası olup olmadığından emin olamadığı için bu tür sayfalar soft 404 olarak da işaretlenir.

Soft  404 Hatalarının Düzeltilmesi

Başlangıç olarak, Search Console’un Kapsam raporundaki soft 404 bölümünden tüm URL’leri çıkarmalısınız. Tüm URL’leri bir tarama aracından geçirin ve 404 hatasının gerçekten geçerli olduğu URL’leri belirleyin. Bu URL’leri bir önceki bölümde bahsedilen yöntemlerle düzeltin. Şimdi, soft 404’leri aşağıdaki adımlarla düzeltmeye devam edebilirsiniz:

Doğru durum kodlarını sunun

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, sunucuların her bir URL için doğru durum kodunu sunduğundan emin olun. Geçerli bir sayfa 200 durum kodunu, eksik bir sayfa 404 durum kodunu ve yönlendirilmiş sayfalar 301 veya 302 durum kodunu sunmalıdır.

Yinelenen veya zayıf içeriğe sahip sayfaları bulun ve düzeltin

Soft 404 URL’lerini Screaming Frog aracıyla çalıştırabilir ve her sayfadaki içeriğin kelime sayısını çıkarabilirsiniz. Bu size web sitenizdeki zayıf içeriğe sahip sayfalar hakkında bir fikir verecektir.

Bununla birlikte, yinelemeye neden olan teknik sorunlara da bakmalısınız; örneğin sondaki veya sondaki olmayan eğik çizgi URL’leri, URL’lerin www veya www olmayan sürümleri, URL’lerin https veya http sürümleri, “.html” içeren veya içermeyen URL’ler URL’nin ana sürümüne çözümlenmesi gereklidir.Dikkat edilmezse, bu sorunlar büyük çoğaltma sorunlarına neden olabilir.

Googlebot’un sayfalarınızı işleyebildiğinden emin olun

Sayfalar yeterli içeriğe sahipse ve yine de soft 404 olarak işaretleniyorsa, tarayıcıların sayfanızı verimli bir şekilde tarayamaması veya işleyememesi olasılığı vardır. Bu tür URL’ler için, Search Console’da işlenmiş ekran görüntüsünü ve HTML’yi kontrol etmelisiniz. Ekran görüntüsü boş veya neredeyse boşsa, sayfalarda kesinlikle bir işleme sorunu vardır. Hangi kaynakların sorunlara neden olduğunu bulmak için işlenen HTML’yi analiz edebilirsiniz. Tarayıcılar için herhangi bir kaynağı engellemeyin ve boyutlarının aşırı büyük olmadığından emin olun.

Soft 404 hatası, 404 sayfası ile aynı şekilde değerlendirilmez. Bu, sayfada bir sorun olduğunun ve tarayıcıların sayfayı meşru bir sayfa olarak görmediğinin göstergesidir. Ancak, tıpkı 404 sayfalarında olduğu gibi, soft 404 hatalarını hızlı bir şekilde düzeltmezseniz, Google sayfalarınızı dizin dışı bırakmaya başlayabilir ve bu da önemli sayfalarsa web sitenizin trafiğini etkileyecektir. En iyi uygulama, web sitenizi düzenli olarak bir tarama aracından geçirmek ve 404 sayfaları ile zayıf sayfaları kontrol etmektir. Bir tarama aracına erişiminizin olması, bu hataları düzeltmenize yardımcı olmak için çok önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap