İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hata Çözümleri
 3. Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası ve Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası ve Çözümü

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/10/vestel-camasir-makinasi-hatasi.jpg

Vestel ülkemizde üretim yapması sebebi ile en çok tercih edilen beyaz eşya markaları arasında yer almaktadır. Vestel çamaşır makinelerinde en çok karşılaşılan hata kodlarından birisi de E03 hatasıdır. Peki Vestel çamaşır makinesi E03 hatası nedir? Vestel çamaşır makinesi E03 hatası çözümü var mıdır?

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası Nedir?

Vestel çamaşır makinelerinde E03 hatasının sebebi tahliye suyudur. Çamaşır makineniz içindeki suyu tahliye edemez ise ekranında E03 uyarısı görülür. Vestel çamaşır makinesi E03 uyarısı pis suyun atılamadığının göstergesidir. Bunun birden fazla sebebi olur. Bunlar;

 • Çamaşır makinenizin gider borusunda veya evinizin giderinde bir sorun olabilir. Peçete, ufak kumaş parçaları ve benzeri maddeler giderinizi veya tahliye borusunu tıkamış olabilir.
 • Tahliye pompası bozulmuş olabilir. Makinenin içindeki kirli suyu atmakla görevli olan pompa arızalanmış olabilir.
 • Çamaşır makinenizin ön tarafındaki kapağın içinde bulunan filtre kirlenmiş ve tıkanmış olabilir. Bunun yanında çorap ve benzeri gibi bir parça da oraya girmiş ve tıkamış olabilir.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası Nasıl Çözülür?

İlk olarak şunu söyleyelim Vestel çamaşı makinesi E03 hatası sorunana kaynağına göre evde kendi kendinize çözüm üretmeniz mümkündür. Bu sorun ile karşılaşırsanız aşağıdaki çözüm yollarını sırası ile deneyebilirsiniz.

 1. İlk olarak makinenizin fişini çekin. Bu can sağlığınız için de büyük önem taşımaktadır.
 2. Makinenizin ön alt tarafında yer alan kapağı açın.
 3. Kapağı açtığınızda karşınıza bir filtre çıkacaktır. Bu filtreyi sola doğru çevirerek çıkartın. (Bu noktada dikkat edin makinenizin içinde su varsa su akacaktır. Bu nedenle filtreyi çıkarmadan önce önleminizi alın)
 4. Daha sonra çıkardığınız filtrenin içini bir şey tıkamış mı diye kontrol edin. Tıkadıysa bunu temizleyin.
 5. Filtreyi çıkardığınız yeri kontrol edin. Orada suyun gitmesine engel olacak bir madde var mı bakın. Varsa temizleyin.
 6. Daha sonra buralarda suyun gitmesine engel olacak bir madde varsa bunu temizledikten sonra filtreyi aynı yere takın. Daha sonra sağ tarafa çevirerek yerine oturtun.
 7. Eğer sorun düzelmez ise makinenizin dışına giden tahliye borusunu ve boruyu bağladığınız gideri kontrol edin. Buralarda bir pislik veya benzeri bir madde varsa bunları temizleyin.
 8. Daha sonra makinenizin fişini takın ve tekrar çalıştırmayı deneyin.

Eğer kontrol ettiğiniz bu yerlerde bir pislik veya çorap gibi bir eşya varsa makinenizin E03 hatası vermesine sebep olacaktır. Temizledikten sonra sorun düzelecektir. Eğer bu kısımlarda suyun gidişine engel olacak bir şey yoksa veya temizlediğin halde sorun devam ediyorsa servisi arayın. Makinenizin tahliye pompasında bir sorun olabilir veya erişemeyeceğiniz yerde bir pislik tıkanıklığa neden olmuş olabilir. Bu durumlarda özellikle de makinenizin garantisi devam ediyorsa servisi arayın. Kendiniz makineyi sökmeye çalışmayın. Kendiniz sökmeniz halinde garantisi devam ediyorsa garantisi bozabilir veya bu konularda tecrübeniz yoksa makineye daha ciddi zararlar verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap