İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Cheat Engine Nedir? Nasıl Kullanılır
Trendlerdeki Yazı

Cheat Engine Nedir? Nasıl Kullanılır

cheat-engine-android-1

Cheat Engine nedir? (CE) Windows işletim sistemi için Eric Heijinen tarafından yayınlanan bir ücretsiz ve açık kaynaklı hata ayıklayıcı olarak tanınır. Genel olarak bilgisayar oyunlarında kullanıcıların hile yapmak için kullandığı bir yazılımdır.

Yazılım sayesinde diğer işlemlere kod enjekte edilebilir ve değiştirilebilir. Bu sebeple bilgisayarlarda bulunan bazı antivirüs programı bu yazılımı virüs olarak algılayabilir. Ancak yazılımın daha üst sürümlerinde antivirüs programı tarafından engellenmesi daha azdır.

Bilindiği gibi oyuncuların rakiplerine karşı üstün olmak için çeşitli uygulamalar ile oyun içinde hileye başvurulur. Akla gelen ilk uygulamalardan bir tanesi de Cheat Engine programıdır. Ancak 2017 yılında Eğlence Yazılımları Derneği (ESA) geliştirici firmaya sona ermesini ve vazgeçmesini isteyen bir telif hakkı ihlali bildirimi gönderdi. Uygulamayı kullanmak yasal mı değil mi konu tartışmaya açık.

Cheat Engine nasıl kullanılır?

Cheat Engine nasıl kullanılır, uygulamayı indirmeden aşağıdaki başlıkları bilmemiz gereklidir;

  • Cheat Engine nasıl çalışır; Program bilgisayarımızın RAM’inde depolanan ve bazı oyun dosyalarının değerlerine ait veri parçalarına erişebilir.
  • Cheat Engine birçok oyunda çalışmaz; Oynadığınız oyunun hile koruması yada çevrim içi çok oyunculu özelliği olan oyunlarda bu uygulama çalışmaz, çalıştırılmak istenirse profiliniz banlanır oyuna erişiminiz yasaklanır. Bu uygulama çok iyi bilinen bir uygulama olması nedeniyle çoğu oyunda yazılıma karşı koruma mevcuttur.
  • Cheat Engine ile çalışan oyunlar; Eski ve tek oyunculu oyunlarda ve bazı tek oyunculu steam oyunları program ile çalışabilir ancak biz hile yapmanızı önermiyoruz.

Oyunlarınızda kullanmak istediğiniz bu tür yazılımlar bilgisayarınıza ve oyun profilinize zarar verebilir. Destek360 ekibi olarak bu tür programların kullanımını önermiyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap