İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. HES Kodu Alma
Trendlerdeki Yazı

HES Kodu Alma

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/12/Hes-kodu-alma.jpg

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü hepimizin hayatında köklü değişikliklere neden oldu. Türkiye’de bu virüs sebebiyle Sağlık Bakanlığı aracılığıyla HES kodu sistemini geliştirdi. Bu sayede ülkemizdeki kişilerin risk durumu izlenebildi. Kişiler tüm kurumlara, mağazalara, kafe, restoran, plaj, müze ve aklınıza gelebilecek her yerde HES kodu sorgulaması yapılmaya başlandı. Peki ama HES kodu alma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

HES Kodu Nasıl Alınır?

“HES kodu nasıl alınır?” sorusu herkesin aklını kurcalamaktadır. HES kodu kısa mesaj yoluyorlar, e-Devlet platformundan veya akıllı cep telefonlarının uygulama mağazalarından indireceğiniz “Hayat Eve Sığar” uygulaması ile HES kodu oluşturulabilir. Tüm bu seçeneklerde HES kodu almak ücretsizdir. HES kodu üretebileceğiniz yöntemlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SMS Yolu İle HES Kodu Alma

Uygulama ve e-Devlet platformuyla uğraşmak istemeyenler için en kolay yöntemdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için HES kodu alma: Telefonunuzun mesaj bölümünden “HES” boşluk “T.C. kimlik numarası” boşluk “kimlik seri numarasının son 4 hanesi” boşluk “HES kodu kullanmak istediğiniz süre (gün olarak)” yazarak 2023’e gönderebilirsiniz. HES kodu SMS yolu ile en fazla 45 gün için alınabilir.

Örnek HES kodu alma SMS’i: 11111111111 A111 11

Mavi kartlı veya T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayanlar HES kodu almak için daha farklı bir yol izlemelidir. Yine cep telefonunun mesaj bölümüne “HES” boşluk “kimlik numarası” boşluk “doğum yılı” boşluk “gün olarak paylaşım sayısı” yazarak 2023’e gönderebilirsiniz. Bu şekilde de HES kodunu en fazla 45 gün olacak şekilde kullanabilirsiniz.

e-Devlet Platformu Üzerinden HES Kodu Al

e-Devlet platformuna kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra HES kodu alabilirsiniz. Platform arama motoru aracılığıyla “HES kodu üretme listeleme” yaparak HES kodunuzu alabilirsiniz.

Uygulama Üzerinden HES Kodu Alma

Telefonunuzdaki uygulama mağazasından “Hayat Eve Sığar” uygulamasını indirerek bu yöntemle HES kodu alabilirsiniz. Bu yolla üreteceğiniz kodunuz süresizdir. SMS yolu ile aldığınız HES kodunun geçerlilik süresi 45 günken uygulama üzerinden süresiz HES kodu alarak tekrar HES kodu üretmek durumunda kalmazsınız.

Bu yollardan dilediğinizi kullanarak siz de kolayca HES kodu üretebilir ve kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap