İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/12/parsel-sorgulama.jpg

Bir taşınmaz sahibi olmak istediğinizde bir araştırma yapmanız gerekmekte. Bu araştırmada öncelikle bakmanız gereken almak istediğiniz arazi veya arsanın parsel sorgulamasını yapmaktır. Peki parsel sorgulaması yapmak kolay mıdır? Parsel sorgulama nasıl yapılır?

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işleminden önce parselden kısaca bahsetmek gerekirse; bu imar yasalarına göre ayrılarak sınırları belirlenmiş taşınmaz parçalarına parsel adı verilir. Parsel gerçek kişilere ait olabileceği gibi tüzel kişilere de ait olabilmektedir.

Parsel sorgulama işlemi de bilgi edinmek istediğiniz parselle alakalı TKGM (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) ile internet üzerinden erişebileceğiniz bilgilerdir. Bu sorgulama ile araştırma yaptığınız parselle alakalı; pafta bilgilerine, alan konumuna, tapu bilgilerine ulaşabilir, harita üzerinden araştırmaya konu parseli görebilirsiniz.

Parsel sorgula işlemi için cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi internet erişimi olan bir cihaza ihtiyaç duyarsınız. Ardından yazımızda bahsedeceğimiz platformlar üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TAKBİS Platformundan Parsel Sorgulama

Açılımı “Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi” olan TAKBİS sayfası ile parsel sorgulama işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. TKGM Parsel Sorgulama sayfasına girdikten sonra şartları kabul ederek işleminize başlayabilirsiniz. Şartları kabul ettiğinizde ekranınızda açılan sekmede solda bulunan konum bilgilerinizi girdikten sonra işleminiz tamamlanır. Konum bilgilerinden emin değilseniz taşınmaz numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz.

e-Devlet Platformundan Parsel Sorgulama

e-Devlet kurulduğu günden bu yana birçok resmi işlemimizi internet aracılığıyla kolayca gerçekleştirmemizi sağlayan oldukça kullanışlı bir platformdur. E-Devlet aracılığıyla parsel sorgulaması yapmak da mümkün.

Sahip olduğunuz e-Devlet şifresi ile siteye giriş yaptıktan sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT’den e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Siteye şifrenizle giriş yaptıktan sonra site içi arama motoruna “Tapu Bilgileri Sorgulama” yazarak sorgulama ekranına erişebilirsiniz. Sorgulama ekranına gerekli bilgileri girdikten sonra işleminiz tamamlanır, merak ettiğiniz tüm ayrıntılara erişirsiniz. Dilerseniz görsel olarak da edineceğiniz arsa veya arazi hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda site size harita üzerinden taşınmazla ilgili bilgileri de görüntüleme fırsatı sunar.

Görüldüğü gibi herhangi bir kuruma gitmeden internet aracılığıyla tapu sorgulama işlemi gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Böylece siz de satın alma işleminden önce ön araştırmanızı evinizin konforunda yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap