1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İOS 14 Hakkında Neler Biliyoruz?
Trendlerdeki Yazı

İOS 14 Hakkında Neler Biliyoruz?

iOS-14

IOS 14 HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Merakla beklenen iOS 14 için çok da fazla zaman kalmadı. Yeni sürüm iOS 14, 22 Haziran tarihinde düzenlenecek olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılmış olacak. iOS 14 yazılımının ilk sürümü bu etkinlikte geliştiricilere Apple tarafından verilecek. Bu sürüm adına da ortaya birçok farklı iddia atıldı ve birçok haber yazıldı. 

Ekran İkiye Bölünüyor

7 Ekim 2019 tarihinde ilk sızıntıların ortaya çıkmasıyla iPhone ekranının daha işlevsel olacağı duyulmuştu. Edinilen bilgilere göre de kullanıcıların hem internette vakit geçirebileceği hem de e-posta yazabileceği konuşulmuştu. Birçok işlemin aynı anda tamamlanabilmesi bölünen ekranla gerçekleşebilecek gibi görünüyor. Getirilen yenilikle Apple, vakit konusunda oldukça hassas olduğu da belli olmuş oldu. Bunun yanı sıra uygulama ikonlarının sürükleme özelliğinin de geleceği vurgulanırken, gelen aramaların telefon ekranını tamamen kilitlemesi ve Siri’nin ekranı tamamen kontrol edip, ekranın tamamını kaplaması gibi sorunlara da çözüm bulunmuş gibi görünüyor. 

Diğer Yeni Özellikler

iPhone ekranı için getirilen diğer özellikler arasında ise, uygulama simgelerinin liste halinde yer almasına elverişli olan bir ayar da yer alıyor. iOS uygulamalarının yalnızca simgeler halinde incelenmesine de böylece çözüm bulunmuş gibi görünüyor.

Tasarlanan bu yeni ara yüzde, uygulamaların simgelerini de içeren bir liste ekrana geliyor ve kullanıcıların yüklü olan uygulamaları aynı ekranda görmesi mümkün oluyor. Kullanıcı tarafından incelenmemiş bildirimler de uygulamalar ve Siri tarafından sunulan önerilerle beraber bu ekranda yer alacak.

İkiye bölünen iPhone ekranının yanı sıra 5G desteğinin de gelmesi bekleniyor. iOS 14 yeni bir ayarlar sekmesine sahip olarak gelecek gibi görünüyor. Klasik şeritler-Dünya ve Ay- Çiçekler gibi koleksiyonlara yer verileceği duyurulmuştu. Varsayılan duvar kağıtları bu koleksiyonlarla ilişkili olarak ayarlanıyor. Telefonda kullanabileceğiniz duvar kağıtlarının açık ve koyu renk formatları da kullanıcılara sunuluyor.

Bütün duvar kağıtlarını göstermek için, kullanıcılara kaydırma seçeneği sunuluyor. Kaydırma seçeneği ile duvar kağıtlarının bulunabilmesi kolaylaşıyor. Bunun dışında kullanıcılar duvar kağıtlarını, ana ekranda kullanılmak üzere akıllı ve dinamik şeklinde ayarlayabiliyor. CarPlay uygulaması ile kişiselleştirilmiş bir duvar kağıdı ederken, çeşitli renk skalasına sahip bu duvar kağıtlarının kullanılması mümkün oluyor.

Ayrıca gelişmiş erişebilirlik sayesinde de iPhone yangn alarmları, kapı zilleri gibi bildirimleri algılayabiliyor ve bu bildirimler eşliğinde bilgilendiriyor. İşitme sorunu olan kişiler ise bu bildirimi dokunma duyusu ile algılanan sinyaller ile alabiliyor.

Kamera konusunda da gelişmeler mevcut bulunuyor. iPhone kamerasının el hareketlerini algılayacak özel işlemler yer alıyor. İşitme problemi yaşayan kullanıcılar için ise AirPod, EarPod modellerinde yeni ses ayarlama ekranı yer alacak.

Yeni görev penceresinde ise en fazla 4 adet uygulama yer alabiliyor. Aynı zamanda Apple’ın Ev Uygulaması için ise gelişmeler mevcut oluyor. Bunun yanında iphone kamerasının belli kişileri tanımlaması sayesinde, yalnızca o kişiler için özel bildirimler almak mümkün oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap