İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Destek360
  3. Kaybolan Veriler Nasıl Kurtarılır?
Trendlerdeki Yazı

Kaybolan Veriler Nasıl Kurtarılır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/04/Kaybolan-Veriler-Nasil-Kurtarilir.jpeg

Bilgisayarımız dijital depomuzdur. Birçok iş ve özel yaşama ait verilerimizi bilgisayarımıza saklarız. Ancak bazen verileri yanlışlıkla silmemiz mümkündür.  Bunun yanı sıra veriler silinmese bile değişiklik sonucunda kullanılmaz hale gelebilmektedir. Buda verilerin yitirilmesine sebep olmaktadır. Böyle durumlarda kaybolan veriler nasıl kurtarılır önemli bir soru haline gelmektedir.  Kayıp verilerin bulunması ve kullanılır hale gelmesi birçok kişiyi memnun etmektedir. Özellikle resim verilerin kaybı birçok kişiyi derinden üzmektedir. Elbette ki iş yaşamında da önemli veriler kaybolabilmektedir. Bunlar kişiyi oldukça güç durumda bırakabilmektedir. Bu sebeple kaybolan verilerin geri dönüşümün sağlanmasına dair bilgiler oldukça yararlı olacaktır.

Kaybolmuş Veriler Nasıl Geri Döner

Bilgisayarınızda bulunan önemli verilerin yitirilmesi can sıkıcı bir durumdur. Özellikle acil bir verinin yanlışla silinmesi kişilerin paniklemesine neden olmaktadır. Ancak kaybolan verileri kurtarmak mümkün olabilmektedir.  Kaybolan verilerinizin geri dönüşümünü sağlayacak birkaç çözüm yolu bulunabilmektedir.

  • Bilgisayardan geçici olarak silinen veriler geri dönüşüm kutusunda saklanmaktadır. Sildiğiniz verileri geri yükleyerek pratik olarak geri alabilirsiniz.
  • Önemli dosyalarınızı yedeklemek her zaman akıllıcadır. Eğer herhangi bir şekilde verilerinizi yitirmiş durumdaysanız yedekleme yardımı ile kayıp dosyaları bulabilirsiniz. Yedeklemenin amacı kaybolan verilerinize erişimdir. Bu yüzden yedekleme konusuna sıcak bakmak gerekir.
  • Kaybolmuş bir dosyaya ulaşabilmek için sürümün geri yüklemek gerekebilmektedir. Önceki sürüme geri dönmeniz kaybolan bir dosyanın dönüşümünü sağlayabilmektedir. Çünkü burada gölge klasörlerle karşılamak mümkündür.

Önceki Sürümün Geri Yüklenmesi

Kayıp verilerinize ulaşmanın bir yolu da sürümün geri yüklenmesidir. Tüm silinmiş dosyalarınızı kurtarabilmek ve kaybolan bir verinizi tekrar bulmak için geri yüklemek oldukça yararlı olacaktır. Bunun için başlat menüsünden bilgisayarım klasörüne gelin. Silinmiş veyahut değiştirilmiş kullanması mümkün olmayan verilere sağa tıklayın.  Ardından sürümü geri yükle butonuna basın. Böylelikle kullanılabilir dosyalarınız görüntülenecektir. Kaybolan verilerin geri dönüşümündeki püf noktası sürümü geri yüklemektir. Eğer yedekleme kullanmışsanız önceki sürümlere ihtiyacınız kalmayacaktır.  Bununla birlikte eğer Windows yedekleme yapmışsa önceki sürüm butonunu göremezsiniz. Bu sebeple öncelik olarak yedeklere bakmanız çok akıllıca olacaktır. Kayıp sorunu ile karşı karşıya kalmamak adına yedekleme önemli bir kopyalama sistemidir. Bununla birlikte kayıp dosyalar için farklı programlardan yararlanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap