İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular
  3. Kural Hatası Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Kural Hatası Nedir?

rizespor_gsaray_macinda_kural_hatasi_iddiasi_1557657716_8094

Kural hatasını en baştan özetlememiz gerekirse; Maçı yöneten hakemin oyunun içerisinde geçen herhangi bir kanunu ya da yaptırımı, yerine getirmeyerek veya bunu unutarak kurallara uymaması durumudur. Bu sorunun oluşma sebebi ise bilhassa, bir ihlalin yol açmasıdır ve genellikle maçın durdurulmasının ardından maçın tekrar başlaması sırasında meydana gelir. Örneklendirirsek; maçın devamlılığı esnasında sarı kart gören bir oyuncunun, oyunun prensipleri nedeni ile oyundan çıkarılması gerekmektedir. Fakat hakem oyuncuya ikinci sarı kartı verip maçı durdurduktan sonra kırmızı kartı vermez ise ve maçı bu şekilde tekrar başlatırsa bu durum kural hatası ilk adımı olacaktır. 

 Bu sorun hakemin oyuncuya göstermesi gereken ilk sarı kartı göstermez ise oluşmaktadır. Çok daha temel bir diğer talimat ihlali ise, oyun esnasında hakemin taç atışını düzenli olarak kullanmayan birinin, atışını yinelemek adına oyunu durdurmasıdır ve sonrasında ise taç atışını aynı takım içerisindeki bir oyuncunun kullanmasına müsaade etmesidir. Oysaki, oyunun prensipleri gereği taç atışının karşı takıma geçmesi gerekmektedir. Yine bu örnekte de hakem tekrardan oyun içerisindeki prensipleri ya bilmediği için ya da unuttuğu için yeniden bir kural ihlaline neden olmuş olur.  

Bahsettiğimiz iki örnek içerisinde de kural ihlalinin ilk koşulu sağlanmış bulunmaktadır fakat ilk koşul gibi ikinci koşullarda oldukça önemlidir. Şayet hakem bu hususu raporunda kabul etmiş olması gerekmektedir, hakem yaşanılan bu talihsizlikleri kabul ederek raporunda farklı yorumlarda bulunmuş olursa, kamera karşısında görünen ne olursa olsun, bu bir kural ihlali olmayacaktır. 

Bahsedilen iki koşul da yerine gelmişse ve maç süresince kural ihlalinde bulunulmuşsa maç tekrarı olur mu? 

Maçın tekrardan oynanması için, maç esnasında yapılan kural ihlalinin maç skoruna tesir etmesi gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki örnekten birincisi olan (sarı kart) maçın tekrar oynanmasını gerektirirken, ikinci örnekte belirtmiş olduğumuz (talimat dışı taç kullanımı) meselesinde ise gol atılmadıysa maçın tekrar oynanmasını gerektirmeyecektir.  

Yorum Yap

Yorum Yap