İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. No Bootable Device hatası çözümü
Trendlerdeki Yazı

No Bootable Device hatası çözümü

32b4efe67401551665749e86a41dd672

Bilgisayarlarda birçok hata ile karşılaşırız. Bu hataların bazılarının çözümü çok kolaydır ve çözmesek de bize çok zararı yoktur ama bazı hataların ise çözümü çok zordur ve bu hatayı düzeltmezseniz bilgisayarı kullanamazsınız.

İşte birçok kişinin karşılaştığı o hata No Bootable Device hatası. Bu hatayı Türkiye’de birçok kişi görmüştür. Peki, bu hatadan kurtulmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Sizlere vereceğimiz birkaç yöntem ile bu hatadan kurtulabilirsiniz.

No Bootable Device hatası çözümü

No Bootable Device hatası çözümü için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Bu hata bilgisayarınızda ön yüklenebilir bir aygıtın olmamasından veya arızalanmasından ( USB, DVD, Harddisk) kaynaklanır. Bu hatayı alıyorsanız muhtemelen bu aygıtlardan birinde sorun var demektir. Çözümü ise basittir.

Yöntem 1

İlk olarak bilgisayarınızda takılı olan USB, harici Harddisk gibi aygıtlar varsa bunları bilgisayardan çıkarın. Daha sonra bilgisayarınıza başka bir aygıt takılmadığından emin olduktan sonra bilgisayarı kapatıp açın. Hatanın düzelip düzelmediğine bakın. Hata devam ediyorsa birde 2. Yöntemi deneyin.

Yöntem 2

Bilgisayarımızda Bios ayarları yer alır. Bu ayarlar bilgisayarınızın açılıp açılmama durumunu kontrol eder. Bios ayarlarının içerisinde bilgisayarınızın açılmasını sağlayan bir bölge yer alıyor. Bir sıralama. Bu sıralama da eğer en üstte DVD yer alıyorsa harddisk onun aşağısında ise bu hatayı alırsınız. Bu hatadan kurtulmak için harddisk’i yukarıya almanız gerekiyor. Bunu yapmak için şunu uygulayın.

Adım 1

İlk olarak bilgisayarınızı tamamen kapatın. Sonra bilgisayarınızı açın ve klavyeden devamlı F2 tuşuna basın. Karşınıza Bios ekranı çıkacak.

Not: Bazı bilgisayarlarda F2 tuşuna basarak Bios’a girilmiyor. Siz bilgisayar markanızı internete yazın ve bios giriş tuşunun ne olduğunu internetten öğrenin.

Adım 2

Daha sonra Boot seçeneğine gelin. Burada harddiskinizin görünüp görünmediğini kontrol edin. Eğer görülmüyorsa harddiskiniz ilk sırada olmayabilir veya bozulmuş olabilir.

Adım 3

Bunu öğrenmek için Harddisk Boot Priority sekmesine gelin ve Harddiskinizin hangi sırada olduğuna bakın. Eğer alt sıralarda yer alıyorsa onu ilk sıraya çekin. 2. Sıraya DVD’yi 3. Sıraya da USB beleğinizi getirin.

Adım 4

Sonra F5 tuşuna basın ve ayarları kaydedin. Sonra bilgisayarınız kendiliğinden kapatılıp tekrar açılacaktır.

Yöntem 3

Hata hala devam ediyorsa yapmanız gereken tek bir şey kaldı o da bilgisayarına format atmak.

Yorum Yap

Yorum Yap