İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Xinput1_3.dll hatası çözümü
Trendlerdeki Yazı

Xinput1_3.dll hatası çözümü

9304f8f33e99722875075b6f98105de4

Bu hata günümüzde bilgisayar kullanan birçok kişinin sıklıkla rastladığı hataların başında geliyor. Kullanıcılar bu hatayı aldıklarında ne yapacaklarını bilmiyor. Bizde bunu bildiğimiz için sizleri artık bu hatadan sonsuza denk kurtarmak istedik ve bu yazıyı hazırladık. Peki, bu hatadan nasıl kurtulabiliriz ve xinput1_3.dll hatası çözümü için yapılacaklar.

Xinput1_3.dll hatası nedir?

Xinput1_3.dll hatası bilgisayarınızda bulunan Windows dosyalarının eksik olmasından kaynaklanır. Bu DLL dosyası oyunları ve bazı uygulamaları çalıştırdığından dolayı bilgisayar için hayati öneme sahiptir.

Xinput1_3.dll hatası çözümü nedir?

Yöntem 1

İlk olarak dll-files.com sitesine gidin. Siteyi açtıktan sonra orada bulunan arama butonuna Xinput1_3.dll yazıp Search DLL file butonuna tıklayın. Daha sonra aşağıda çıkan dll dosyasını bilgisayara indirin.

Not: Hangi işletim sistemini( 32 veya 64) kullanıyorsanız o dosyayı indirmeyi unutmayın.

İnen dosyayı WinRAR kullanarak masaüstüne çıkarın. Sonra bu dosyayı Windows klasörüne atmanız gerekli.

32 bit için yapılaması gerekenler

32 bit işletim sistemine sahipseniz yamanız gereken Yerel Disk ( C: )/ Windows/ System32 dizinine dosyayı atmak. Bunu yaptıktan sonra bir uyarı alırsanız Hedef dosyayı değiştir butonuna tıklatın.

64 bit için yapılması gerekenler

Bunun için ise yukarıda verdiğimiz dizine Xinput1_3.dll dosyasını atın. Bunun yanında dosyayı bir dizine daha atmanız gerekiyor.  O da şu Yerel Disk ( C: )/ Windows/ SysWOW64. Bu dizine de dosyayı atın.

Yöntem 2

Yukarıdaki yöntem işe yaramadıysa endişe etmeyin. Birde bunu deneyin.

32 bir işletim sistemi için;

Solda en altta bulunan Başlat ikonuna tıklayın. Açılan yerde arama butonu olacak. Bu arama butonuna cmd yazın ve cmd.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Önünüze siyah bir ekran çıkacak. Bu pencerenin içine RegSvr32 C:\Windows\System32\xinput1_3.dll komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatıp açın. Hepsi bu kadar.

64 bit işletim sistemi için;

Yine cmd.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Bu sefer açılan sayfaya RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\xinput1_3.dll komutunu girin ve Enter tuşuna basın. İşlemin tamamlanması uzun sürebilir. Bu yüzden biraz bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatıp açın ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

Yorum Yap

Yorum Yap