1. Ana Sayfa
  2. Öneri ve Tavsiye
  3. E-devletten öğrenci belgesi nasıl çıkarılır?
Trendlerdeki Yazı

E-devletten öğrenci belgesi nasıl çıkarılır?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2021/12/E-devlet-uzerinden-ogrenci-belgesini-cikarmaya-telefon-uzerinden-nasil-erisebilirim.jpg

E-devlet üzerinden öğrenci belgesi çıkarılabilir mi? E-devletten öğrenci belgesi nasıl çıkarılır? E-devletten öğrenci belgesi çıkarmak zor mu? E-devletten öğrenci belgesine bilgisayar üzerinden nasıl ulaşabilirim? E-devlet üzerinden öğrenci belgesini çıkarmaya telefon üzerinden nasıl erişebilirim?

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENCİ BELGESİ ÇIKARMA İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Birçok kişinin aklında olan ve merak konusu haline gelen öğrenci belgesi; e-devlet aracılığı ile kolay bir şekilde, çıktı halinde elde edilebilir. E-devlet uygulaması ile kolayca elinize ulaşabilecek olan öğrenci belgesi için yapılması gereken ilk iş, e-devlete girebilmek için PTT aracılığı ile şifre almaktır. Size en yakın PTT şubesine giderek alacağınız şifre ile birlikte T.C. kimlik numaranızı yazdığınızda; istediğiniz her türlü belge ve sonuca ulaşabilirsiniz. Bunlardan birisi de bahsini ettiğimiz: Öğrenci belgesi.

Şimdi gelelim e-devlet aracılığı ile öğrenci belgesine nasıl ulaşacağımız konusuna.

E-devlet hesabınız olduktan sonra, ister bilgisayar ister telefon aracılığı ile çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz ve hiç zahmetli olmayan öğrenci belgesi çıkarmak için gerekli adımları, sizler için sıraladık:

  • Bilgisayardan giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan ‘nasıl yardımcı olabilirim?’ kısmına öğrenci belgesi yazarak işlemi başlatmanız gerekir. Eğer telefon ile sisteme giriş yapıyorsanız, sağ üstteki arama işaretine yazarak işleme devam edebilirsiniz.
  • Hangi öğretim düzeyinde eğitim alıyorsanız (yüksekokul, lise, ortaokul gibi) arama çubuğuna yazdığınız öğrenci belgesi yazısından sonra çıkan seçeneklerden, size uygun olana tıklamalısınız.
  • Bilgisayardan yaptığınız işlemler, öğrenci belgesi sorgulama bölümünde çıkan ‘bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum’ yazan kısmı işaretleyerek, ‘sorgula’ kısmına basılır. Telefonda ise ‘belge oluştur’ yazısına tıklamanız gerekir.
  • Bir sonraki aşamada bilgisayarda çıkan ‘barkodlu belge’ yazısına basın. Telefonda ‘PDF olarak görüntüleme’ yazısı çıkınca ‘göster’ butonuna basmalısınız.
  • Öğrenci belgesine bilgisayardan erişim sağlamak isteyen ve belgeyi indirmek isteyenler ‘ok işareti’ aracılığıyla işlemi gerçekleştirebilir. Telefondan ulaşım sağlamak isteyenler; sağ üst köşede bulunan ‘üç nokta’ işaretine tıklayarak, indirme ya da yazdırma işini halledebilirler.
Yorum Yap

Yorum Yap